JAZZOWE REKOMENDACJE: Paulina Porszke Ensemble „Addaptacja”

Edycja własna, 2020

Polski jazz – artystycznie – ma się dobrze, a świadczyć mogą o tym między innymi coroczne niezwykle interesujące debiuty. Podobnie było i w minionym roku 2020, kiedy doczekaliśmy się kilku znakomitych publikacji znaczących rozpoczęcie kariery młodych, utalentowanych i obiecujących artystów.

Takim mocno wyróżniającym się debiutem roku 2020 jest właśnie album „Addaptacja” firmowany przez Paulina Porszke Ensemble. Liderka jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji i aranżacji profesora Leszka Kułakowskiego. Artystka ma na swoim koncie nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku. Do autorskiego projektu zaprosiła trójmiejskich muzyków – w zdecydowanej większości również absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej.

W składzie istniejącej od 2019 roku grupy znaleźli się więc  Weronika Kulpa – wiolonczela, Jan Jarecki – instrumenty klawiszowe, Aleksander Kamiński – saksofon sopranowy, Michał Jan Ciesielski – saksofon tenorowy, Filip Arasimowicz – kontrabas oraz Maksymilian Kreft – perkusja. Paulina Porszke odpowiada za wokal, fortepian i kompozycje. „Addaptacja” trwa czterdzieści siedem minut i składa się z sześciu utworów. Muzyka zespołu wpisuje się w szeroko pojęty nurt jazzowy. Nie brakuje przy tym na płycie fragmentów improwizowanych („D-town”, „Jasmine”) czy też nawiązań do klasyki („Letter to Elohim” rozegrany w fortepianowo-wiolonczelowym duecie).  Minimalistyczne rozwiązania („Addaptacja I”) przechodzą w nagrania dynamiczne i ostre (”Addaptacja II”).  

Różnorodność i oryginalność pomysłów budzi ogromny podziw. Nieszablonowe rozwiązania potrafią przykuć uwagę widza na całe trzy kwadranse trwania płyty. Z pojawieniem się „Addaptacji” przybyła nam kolejna artystka, której działania trzeba będzie uważnie obserwować. Wielkie brawa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s