Kari Ikonen “Impressions, Improvisations and Compositions”

Ozella Music, 2020

Najnowsza płyta fińskiego pianisty Kariego Ikonena przynosi solowy materiał nagrany w sierpniu roku 2019. Koncepcja płyty nawiązuje do twórczości ulubionego malarza artysty, Wassily’a Kandinsky’ego. Znajdziemy na niej również muzyczne wycieczki ku światom orientu i Dalekiego Wschodu.

OUR RECOMMENDATION IN ENGLISH IS HERE: https://bit.ly/3s3Bjor

Każde ze słów zawartych w tytule płyty odnosi się do wizji Kandinsky’ego, klasyfikującego  swoją twórczość w takich właśnie trzech kategoriach. Kari Ikonen odnalazł w tym podziale świetne nawiązanie do swojej muzyki i podobnie zaplanował opisywane tu nagrania. „Koto” stanowi impresję na temat  tradycyjnej  muzyki japońskiej. „Three Chord Blues”, „Violet” oraz „Oppressive” są utworami zaimprowizowanymi (nazwanymi od obrazów Kandinsky’ego).  „Trance Oriental”  to z kolei przygotowana wcześniej kompozycja, znana już  z nagrań tria pianisty.  

Od wielu lat fińskiego pianistę fascynuje muzyka Arabii i Turcji. Liczne nawiązania do muzyki orientalnej brzmią na płycie wyjątkowo. Jest to zasługą pewnego wynalazku samego Ikonena. Maqiano – bo tak się owo udoskonalenie nazywa – umożliwia szybką preparację fortepianu, dzięki czemu możliwe jest granie Maqamat – arabskiej skali.  Należy również wspomnieć, że poza jedenastoma autorskimi utworami, znajdziemy na albumie jedno nagrania autorstwa Wayne’a Shortera – „Pinocchio”.

Tuzin pomieszczonych na płycie utworów trwa niecałe czterdzieści minut. Dłuższe nagrania mieszają się z niespełna dwuminutowymi miniaturami.  Ciekawi multidyscyplinarnych zderzeń mogą skonfrontować muzykę inspirowaną malarstwem („Blue”)  ze zdobiąca okładkę reprodukcją obrazu, w nawiązaniu do którego powstała. Solowa, domowa sesja (jeszcze sprzed pandemii) dała spektakularny efekt. Udało się Ikonenowi stworzyć fascynujący, czarujący bogactwem wyobraźni album.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s