Maria Chełkowska-Zacharewicz, Julia Kaleńska-Rodzaj [redakcja naukowa] „Psychologia muzyki”

PWN, 2020

Na nowy podręcznik psychologii muzyki czekaliśmy w Polsce dokładnie pół wieku. Najnowsze wydawnictwo, za redakcję naukową którego odpowiadały Maria Chełkowska-Zacharewicz i Julia Kaleńska-Rodzaj można określić jako interdyscyplinarne kompendium łączące w sobie spojrzenie z perspektywy psychologii, muzykologii, akustyki, neurologii, pedagogiki i antropologii kulturowej.

Podręcznik stworzony został przez ekspertów – naukowców i praktyków – jednak śmiało może sięgnąć po niego także odbiorca nie zajmujący się na co dzień opisaną tu problematyką. Sprzyja temu językowa przystępność i atrakcyjność przekazu. Książka podzielona została na dwie części. W pierwszej autorzy zajmują się psychologicznymi aspektami percepcji muzyki. Druga część bierze na warsztat kwestia związane z działalnością wykonawczą. Łącznie znajdziemy w książce czternaście tekstów szeroko przedstawiających obszerną dziedzinę psychologii muzyki. Każdy z rozdziałów zamyka krótkie podsumowanie, kilka pytań sprawdzających (w końcu jest to podręcznik) oraz wskazówki dla czytelnika – choć te ostatnie mają niekiedy charakter ciekawostek – a także obszerne zestawienie cytowanej literatury.

Na uwagę zasługuje pokazanie praktycznej strony omawianych zagadnień. Przykładem może być zwrócenie uwagi na wykorzystanie emocjonalnych reakcji na muzykę w filmie, grach komputerowych, reklamie, ale także w medycynie przy łagodzeniu bólu. Intrygujące tematy porusza druga część książki dotycząca działalności wykonawczej, która w dwóch odsłonach dotyka kwestii ćwiczeń (tu dotykając chociażby niełatwej i nieoczywistej sferę uzależnienia od uczenia się) oraz wykonawstwa (trema, trening mentalny).

Przystępność dla szerokiego grona odbiorców nie okazała się czczym sloganem wydawniczym. Umowny, podręcznikowy charakter pozycji nie powinien odstraszać potencjalnie zainteresowanych. „Psychologię muzyki” śmiało może przeczytać każdy. Co więcej, osoby związane z muzycznym środowiskiem (w szczególności artyści) wręcz powinni po opisywaną tu książkę sięgnąć. Zwięzły i – jak już wspomniałem – przystępny wywód gwarantuje sprawną lekturę, a   cenne informacje oraz liczne nieszablonowe i zaskakujące ujęcia tematyki tylko wzmagają zainteresowanie lekturą. To bez wątpienia ważna, potrzebna i warta szerokiego rozpropagowania publikacja.    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s