Piotr Damasiewicz Into the Roots „Śpiwle”

L.A.S., 2020

Nowa inicjatywa wydawnicza Piotra Damasiewicza rozkręca się pełną parą. „Śpiwle” to druga płytowa publikacja w drugim zaledwie miesiącu działania oficyny L.A.S., a zgodnie z załączonymi zapowiedziami wkrótce spodziewać się możemy kolejnych intrygujących nagrań.

Katalog L.A.S. jak na razie skupia się na muzycznych aktywnościach samego Piotra Damasiewicza. A ponieważ udziela się on można w najprzeróżniejszych konfiguracjach i projektach to materiału wydawniczego zabraknąć nie powinno. Damasiewicz to muzyk wszechstronny i – rzec by można –  wszędobylski.  Ciekawość świata popycha go do uczestniczenia w niezwykle różnorodnym i szerokim wachlarzu muzycznych zdarzeń. Niejednokrotnie są to wydarzenia jednorazowe, przez swą unikalność dostępne nielicznemu gronu odbiorców. Teraz dzięki nowym płytom mogą zostać przedstawione większej publiczności.

Tytuł płyty – „Śpiwle” – oraz nazwa zespołu – Into the Roots – sugerują folkowe nawiązania w najnowsze produkcji wytwórni L.A.S. Nie jest to trop błędny, ale informacja ta jest zdecydowanie niewystarczająca na określenie tego co dzieje się na wzmiankowanym albumie. Piotr Damasiewicz (trąbka, perkusjonalia, harmonium) wraz ze Zbigniewem Kozerą (gimbri, kontrabas) – z którym współpracował już chociażby w Power of the Horns – oraz Pawłem Szpurą (perkusja bęben ramowy) zebrali bowiem na swojej płycie dość szeroki wachlarz muzyczno-osobistych doświadczeń. Należy jeszcze dodać że w jednym utworze do tria doszlusował Jan Ryt grający na  dudach i flażolecie.

Muzycy opisując efekt swojego spotkania operują hasłami etniczność, improwizacja, jazz, melodia. Wspominają o doświadczeniach z rodzinnego kraju, podróży do Afryki i Norwegii. Na skandynawskim odludziu mieli możliwość pracy nad materiałem, który ostatecznie zarejestrowany został w góralskim domu w Śpiwlach w Suchej Beskidzkiej. I tak jak w historii zespołu i jego inspiracjach przeplatają się  style i geograficzne regiony, tak i w muzyce tria łączą się wspomniane wcześniej elementy.   

Udało się artystom stworzyć oryginalny, multikulturowy tygiel, pełen fascynujących brzmień. Muzykę która pokazuje, że niezależnie skąd pochodzimy, sięgając do źródeł kulturowych trafiamy często na niesamowicie zbieżne, współgrające ze sobą – w tym wypadku dosłownie – ogniwa. „Śpiwle” niosą ze sobą niesamowitą siłę, moc, energię. Wciągają w trans. Jest ich tylko trzech, ale potęga tej muzyki zdaje się nieograniczona. Rewelacyjna płyta!

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s