Dave Brubeck „Lullabies”

Verve, 2020

Wydawnictwo Verve już z początkiem listopada wydało solowy album pianisty z niepublikowanymi dotąd nagraniami. Utworami zarejestrowanymi podczas ostatniej sesji nagraniowej Artysty.

Lullabies bo tak właśnie zatytułowana została płyta, nagrana została w marcu 2010 roku, zaledwie trzy lata przed śmiercią muzyka. Krążek zawiera piętnaścieutworów i pomyślany został przez samego Brubecka jako prezent dla wnuków. Stąd też wziął się taki, a nie inny zestaw zarejestrowanych kompozycji, w znacznej części składający się z  popularnych klasyków i  piosenek dla dzieci. Słuchacze znajdą wśród nich między innymi Over the Rainbow, Danny Boy, When It’s Sleepy Time Down South, czy też Kołysankę Johannesa Brahmsa. Nie zabrakło także dzieł samego Brubecka:  Going to Sleep, Lullaby for Iola, Koto Song, Softly, William, Softly i Briar Bush.

Jeżeli Lullabies ma być przykładem rodzinnego muzykowania,, to można tylko pozazdrościć rodzinom mającym możliwość posadzenia przed klawiaturą, takiej klasy pianisty. Delikatne, spokojne, acz wcale nie smutne, za to fantastycznie dobrane i uzupełniające się utwory. Dość krótkie – Brubeck nie „rozgaduje się” w interpretacjach. Cała płyta trwa niespełna trzy kwadranse i tylko Koto Song wyłamuje się z czasowego schematu i przekracza cztery minuty. Notabene to jeden z moich ulubionych utworów Dave’a Brubecka. Na Lullabies umieszczony jest na centralnym – i to nie tylko dosłownie – miejscu. Jest nieopisaną wręcz kwintesencją piękna.

Wiele wskazuje na to, że owa sesja nagraniowa 91-letniego wówczas Dave’a Brubecka miała mieć charakter czysto prywatny, a niespodzianka miała pozostać w rodzinnym gronie. Na szczęście dziś wszyscy mogą zachwycać się tym intymnym i jak się okazało pożegnalnym upominkiem.

Recenzja opublikowana w nr 12/2020 magazynu JazzPRESS

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s