Sławek Jaskułke „Park Live”

Sea Label, 2020

Sławek Jaskułke od kilku lat konsekwentnie prezentuje swoje solowe nagrania. Charakterystyczny styl, interesujące koncepcje programowe, specjalnie przygotowywane, często nietypowo strojone instrumenty, stały się rozpoznawczym znakiem pianisty i zdobyły mu kolejne zastępy fanów. W roku 2020 Artysta firmował swoim nazwiskiem dwie nowe płyty.

O drugim tegorocznym albumie Sławka Jaskułke zatytułowanym „Music on canvas. For Rafał Bujnowski”   pisaliśmy tutaj: https://bit.ly/37mgPza

Album „Park Live” został zarejestrowany podczas koncertu, który miał miejsce 25 lipca 2019 roku w scenerii Ogrodu Muzeum Sopotu. Wydawnictwo nosi podtytuł „Nature Concrete Music vol. I” i  jest pierwszą, acz jak głoszą zapowiedzi nie ostatnią, publikacją Sławka Jaskułke z zakresu muzyki konkretnej – kierunku w muzyce współczesnej, w którym dźwięki instrumentów wzbogacone są odgłosami natury, dźwiękami otaczającego świata. Zaskoczeniem nie powinien być więc fakt, że na plenerowym nagraniu usłyszeć można ptaki, szum drzew, bawiące się dzieci, psy i koncertową publiczność.

Swoją więź z naturą podkreślał już  Sławek Jaskułke niejednokrotnie. Ot choćby album Sea z roku 2014 był muzycznym obrazem morza, malowanym dźwiękami fortepianu. Po ten materiał sięgnął zresztą pianista podczas sopockiego koncertu – trzy z pięciu nagrań bazują właśnie na wybranych częściach suity Sea.

Wszystkie elementy tego projektu świetnie się do siebie dopasowały. Delikatna muzyka, znakomicie komponuje się z naturą, stara się do niej dostosować, bardziej ciszą niż dźwiękowym naśladownictwem. Wystarczy zamknąć oczy i słuchając płyty można poczuć jak muzyka i otoczenie przenikają się, jak pianista reaguje na zmiany wokół siebie (niedowiarkowie mogą się „naocznie” przekonać o tym oglądając dostępną w internecie video rejestrację wydarzenia). Tu nikt nikomu nie przeszkadza –  „Park Live” jest emanacją zgodnego współistnienia.

Chce się tego słuchać. Trzeba tego posłuchać.

Pozostałe nasze recenzje płyt Sławka Jaskułke:

* Sławek Jaskułke „The Son”http://bit.ly/2Z94yL4 * Sławek Jaskułke „Tokyo Solo Concert 2016” https://bit.ly/34gO9FG * Sławek Jaskułke „Senne” https://bit.ly/34etces * Sławek Jaskułke Trio „On” https://bit.ly/3oZnvcz * Sławek Jaskułke „Sea” https://bit.ly/3r29tsg

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s