Eva Klesse Quartet “Creatures & States”

Yellowbird / Enja Records, 2020

Kwartet perkusistki Evy Klesse w roku 2015 zdobył prestiżową nagrodę German Jazz-Echo. Także wydany w 2018 roku album „Miniatures – Ten Songs For Chamber Jazz Quartet” zebrał bardzo przychylne recenzje. Tegoroczne wydawnictwo zatytułowane “Creatures & States” jest czwartą płytą w dyskografii grupy.

Nowy album stał się również okazją do zaprezentowania nowego członka zespołu – kontrabasisty Stefana Schönegga. Dziesięć utworów, które składają się na “Creatures & States” trwa prawie godzinę. Kompozytorskie cegiełki – choć w różnym stopniu – dołożyła do programu płyty cała czwórka.  

Muzycy opowiadając o procesie tworzenia poszczególnych utworów przywołują bardzo szeroki wachlarz inspiracji. Zarówno muzycznych (Arvo Pärt, Olivier Messiaen), literackich (David Foster Wallace), plastycznych (Pablo Picasso) ale także mitologię starożytnej Grecji. Na pierwszy plan najczęściej wysuwają się pianista Philip Frischkorn i saksofonista Evgeny Ring (we własnym utworze „La Vie” grający również na klarnecie).

Sama liderka kwartetu kapitalnie prezentuje się w „Minotaur’s Labyrinth” i „Herbstmonat”. Długie solo kontrabasu budzi aplauz w najdłuższym na płycie „Hal Incandenza”.  W dwuminutowym, dynamicznym „Flirr!” saksofon altowy Ringa niemal dosłownie „wyśpiewuje” tytuł utworu. Na płycie znajdziemy zarówno chwytliwe, melodyjne tematy, stylistykę mainstreamową, jak i otwarte, swobodne podejście do kompozycji. Nastrój refleksji i zadumy, ale również fragment przepełnione energią.

W roku 2017 kwartet wystąpił podczas targów jazzahead! jako jeden z reprezentantów gospodarzy. Po ponad trzech latach jakie minęły od tamtego koncertu śmiało można stwierdzić, że Eva Klesse Quartet nie zwalnia tempa i nadal jest wizytówką najciekawszych zjawisk niemieckiego jazzu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s