JAZZOWE REKOMENDACJE: Eduardo Bortolotti „Huapango Nights”

Edycja własna, 2020

Eduardo Bortolotti, skrzypek jazzowy meksykańskiego pochodzenia debiutuje albumem „Huapango Nights”.  Album swoim tytułem nawiązuje do ludowego gatunku muzycznego z rodzinnych stron Artysty, a jednocześnie podsumowuje ośmioletni pobyt muzyka w Polsce.

Lider projektu – skrzypek, kompozytor, aranżer i pedagog – ukończył kierunek skrzypiec jazzowych na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz uzyskał tytuł magistra pedagogiki muzycznej na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Instytutu Muzyki.  Do nagrania płyty zaprosił młodych, uzdolnionych muzyków jazzowych i ludowych. Kolumbijczyk Edilson Sanchez gra na basie łącząc rytmy jazzowe z latynoskimi. Z kolei ekspresja polsko-latynoska jest dziełem perkusisty Bartka Staromiejskiego. Nowoczesną jazzową harmonię wprowadza pianista Mateusz Sobiechowski. Natomiast za folklorystyczny   idiom odpowiada Meksykanin Alberto Suazo, który gra na tradycyjnych instrumentach takich jak jarana, szczęka osła czy przedkolumbijskie okaryny.

„Huapango Nights” to bardzo osobista podróż muzyczna, która podsumowuje okres od początku kariery muzycznej Eduardo Bortolottiego, jeszcze w rodzinnej Puebli, aż  do obecnych czasów, w których pandemia ograniczyła możliwości wyrazu artystycznego. Najważniejszym celem płyty było ukazanie meksykańskich korzeni lidera w nowoczesnej jazzowej odsłonie.  Stąd też album zawiera utwory, które są aranżacjami meksykańskiej muzyki ludowej, a także autorskie kompozycje stworzone w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.

Na płycie znajdziemy dziewięć kompozycji, a całość trwa czterdzieści dwie minuty. Wydawnictwo miało swoją oficjalną premierę w piątek 11.12.2020 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s