Frank McDonough „Czas Hitlera. Triumf 1933-1939”

Dom Wydawniczy Rebis, 2020

Brytyjski historyk, profesor John Moores University w Liverpoolu, uznawany jest za autorytet w dziedzinie historii XX wieku. Między innymi dzięki cenionym książkom o historii Trzeciej Rzeszy. W najnowszej publikacji przedstawia historię Niemiec po rządami Adolfa Hitlera.

Dzieło zaplanowane zostało na dwa tomy, a pierwszy z nich jest historią wznoszenia się hitlerowskich Niemiec – podtytuł Triumf, mówi tu sam za siebie – aż do kulminacji wyznaczonej pokonaniem Polski w roku 1939. Kluczem do narracji są działania samego Führera, a wydarzenia przedstawione są  w znacznej części właśnie przez perspektywę aktywności Hitlera.

Autor zdecydował się na chronologiczny układ książki. Poszczególne rozdziały zamykają się w kolejnych kalendarzowych latach począwszy od roku 1933 po 1939.  To dość tradycyjne podejście, ale książka nie ma w sobie nic ze sztampy. Frank McDonough często sięga po wydarzenia z drugiego planu, co poniekąd wymuszone jest bardzo szczegółowym, niemal kalendarzowym przedstawieniem faktów. „Czas Hitlera” skupia się bowiem raczej na relacji niż analizach czy komentarzach.

Ale Frank McDonough zajął się również – demaskując je – funkcjonującymi w powszechnym obiegu mitami związanymi zarówno z osobą Hitlera, jak i z sytuacją w Niemczech tamtych czasów.  Autor często sięgał po cytaty  z prasy, przemówień i pamiętników, przywołując w ten sposób relacje i bieżące reakcje. Wreszcie wielką zaletą książki są bardzo liczne ilustracje, które świetnie uzupełniają wywód historyczny.

Nowoczesny, wartki, oryginalny wywód nie pozwala oderwać się od lektury. Prawie 500 stron książki robi zdecydowanie pozytywne wrażenie i stanowi ekscytującą zapowiedź drugiej części – pokazującej wojenny czas II Rzeszy i historię jej upadku.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s