Bester Quartet „Bajgelman. Get to tango”

Anaklasis, 2020

Osoba Dawida Bajgelmana, znakomitego polskiego kompozytora okresu dwudziestolecia międzywojennego popadła po II wojnie światowej w zapomnienie. Dzisiaj, przede wszystkim dzięki działaniom Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, powoli przywraca się pamięć o nim i o jego twórczości.

Najnowszy album kwartetu Jarosława Bestera, jest studyjną wersją spektaklu z roku 2018 przygotowanego na obchody rocznicy likwidacji łódzkiego getta. Zespołowi Bester Quartet (lider- akordeon i aranżacje, Dawid Lubowicz – skrzypce, Maciej Adamczak – kontrabas i Ryszard Pałka – perkusja) towarzyszyli w nagraniach trębacz Michał Bylica i wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. Specjalnymi gośćmi projektu była trójka znakomitych polskich wokalistów: Grażyna Auguścik, Dorota Miśkiewicz oraz Jorgos Skolias.

Album otwiera utwór instrumentalny, ale w pozostałych dziewięciu nagraniach możemy już podziwiać kunszt wymienionych wcześniej wokalistów. Dwa utwory zarejestrowane zostały przez  duety – „Mała chmurko” zaśpiewały  Grażyna Auguścik i Dorota Miśkiewicz, natomiast „Kradnę nocą” to prawdziwy popis wokalny i improwizatorski Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa. Finałowe „Oczęta swoje zmruż” przepięknie zaśpiewała w jidysz, po angielsku i po polsku cała trójka wybitnych artystów.

Smutna, nostalgiczna, ale właśnie piękna płyta. Dobrze, że udało się doprowadzić do utrwalenia tego materiału, bowiem i pamięć o Twórcy – Dawidzie Bajgelmanie – i wielka klasa Wykonawców i jakość tego co otrzymaliśmy zasługuje by móc do nagrań tych powracać.

O innej płycie z utworami Dawida Bajgelmana zinterpretowanymi przez Tubis Trio i wydanymi przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi pisaliśmy tutaj: http://bit.ly/2YxdAPl

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s