JAZZOWE REKOMENDACJE: EABS “Discipline of Sun Ra”

Astigmatic Records, 2020

Sun Ra – Przybysz z Saturna. EABS – zespół, który także śmiało można określić zjawiskiem z innej galaktyki. To już nie pierwsze spotkanie tych dwóch bytów, a jednocześnie kolejna odsłona muzycznej ofensywy EABS-ów w tym roku.

Z końcem roku 2019 grupa EABS przygotowała specjalny koncert związany z premierą wydawnictwa „Sun Ra Arkestra – Live in Kalisz 1986”.  Powszechne zamknięcie pozwoliło znaleźć czas na głębsze przemyślenie filozofii Sun Ra i jego podejścia do muzyki. Bazując na metodzie Sun Ra i jego kompozycjach EABS położył podwaliny własnego – jak sami to określają – Polskiego Programu Kosmicznego.

Tytuł albumu, “Discipline of Sun Ra”, nawiązuje cyklu ćwiczeń-kompozycji zatytułowanych właśnie “Discipline”.  Utworów wykonywanych przez Arkestrę,  kładących nacisk na  dyscyplinę i precyzję w grze.  I tak jak Sun Ra dekonstruował dzieła innych twórców, tak też EABS zdekonstruował jego muzyczne dziedzictwo idąc ścieżką interpretacji ku swoim ulubionym gatunkom: hip-hopowi, muzyce juke i house.  Ciekawie, a czasem wręcz intrygująco wypadł zabieg wplecenia fragmentów wypowiedzi samego Sun Ra w poszczególne utwory. Muzycznie EABS – pozostając w duchu muzyki swojego bohatera – nie tracą nic z wierności swojemu unikalnemu stylowi.

Będzie więc kolejny sukces? Już jest bowiem EABS do wykonawczej jakości dorzucają – tradycyjnie – smaczki edytorskie. I to nie tylko w limitowanej, kolekcjonerskiej edycji, której przedsprzedaż zakończyła się kosmicznie szybko. Choć oczywiście najważniejszy w tym wszystkim jest fakt, że kolejny raz dostajemy od EABS solidną porcję wartościowej muzyki.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s