Mikołaj Trzaska,Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński „Wrzeszcz!”

Wydawnictwo Literackie, 2020

Jazzowe wydawnictwo roku 2020? Gdybyśmy nie ograniczyli się tylko do muzyki to zapewne „Wrzeszcz!” uplasowałoby się wysoko w rocznych podsumowaniach mijającego powoli roku. Mikołaj Trzaska zapewne wzdrygnął by się na przypisanie do jazzowej szufladki. Ale nie zmienia to faktu, że jego autobiografia jest jedną z najważniejszych, a także – powiedzmy to jasno już teraz – jedną z najlepszych publikacji dotyczących jazzu i muzyki improwizowanej ostatnich 12 miesięcy.

Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński, którzy przeprowadzili z Mikołajem Trzaską cykl rozmów, wyciągnęli z Artysty zwierzenia nie tylko muzyczne, ale także głęboko osobiste, począwszy od dzieciństwa, aż po rodzicielstwo. Obaj dziennikarze umiejętnie podrzucali rozmówcy kolejne tematy, ukierunkowując rozmowę, a przy tym starając się uczynić swoją obecność jak najmniej zakłócającą zwierzenia Trzaski.  

Sam bohater autobiografii okazał się niezwykle otwarty w swoich wynurzeniach. Śmiało odkrywając przed czytelnikiem szczegóły zarówno swojego życiorysu jak i drogi artystycznej. Przy tym wszystkim starał się Mikołaj Trzaska jak najbardziej tonować ewentualne negatywne wypowiedzi wobec innych osób. Oczywiście nie zabrakło mu krytycznego spojrzenia, acz dawno nie czytałem tam wyważonych, naznaczonych szacunkiem stwierdzeń, polemizujących z postawami czy opiniami innych osób.

„Wrzeszcz!” trudno nazwać wywiadem-rzeką. Ta książka wymyka się tej oklepanej już nieco formule. Czytelnik ma raczej wrażenie uczestniczenia w rodzaju psychologicznej sesji, umiejętnie poprowadzonej autoanalizie. Niezwykle szczerej, głębokiej, intymnej rozmowie. Potężne rozmiary tomu mogą nieco przerażać, ale na tych ponad 600 stronach nie ma żadnych mielizn, ani chwili nudy.

Znakomita, wręcz wybitna książka. Wzorcowy i wyczerpujący (auto)portret.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s