Jean Lopez [redakcja] „II wojna światowa. Infografiki”

Dom Wydawniczy Rebis, 2020

Książki o II wojnie światowej, nawet jeżeli zawierają dość dobrze zebrane i przedstawione informacje oraz omówienia, są dość często słabe pod względem graficznego przedstawienia zaprezentowanych danych. Często zadowalają się dość sztampowymi tabelkami i wykresami. „II wojna światowa. Infografiki” prezentuje w tym zakresie nowatorskie podejście.

Miłośnicy statystyk i analitycznego podejścia będą bez wątpienia usatysfakcjonowani najnowszą publikacją Domu Wydawniczego Rebis.  Książka francuskich autorów skupia się bowiem – zgodnie z tytułem – na graficznym przedstawieniu faktów dotyczących II wojny światowej. Sięgając przy tym po najnowsze trendy infograficzne. To zasługa Nicolasa Guillerata, specjalisty w zakresie graficznego prezentowania danych. Za stronę historyczną oraz redakcję całego wydawnictwa odpowiadał zespół pod kierownictwem Jeana Lopeza.

Książka podzielona jest na cztery części: „Aspekt materialny i ludzki”, „Broń i armie”, „Kampanie i bitwy” oraz „Bilans strat i zniszczeń”. Możemy więc przyjrzeć się na początek państwom-stronom konfliktu sprzed wybuchu wojny. Porównując informacje polityczne, społeczne i gospodarcze. Drugi  i trzeci rozdział skupiają się na stronie militarnej. Często znajdując przy tym bardzo oryginalne spojrzenie, poza przebiegiem poszczególnych bitew przedstawiając unikalne porównania, analizując struktury dużych formacji wojskowych, opisując konkretne rozwiązania taktyczne. Ostatnia część wbrew tytułowi pokazuje także kwestie dotyczące holokaustu, ruchu oporu, ale także początków zimnej wojny i rodzącego się wówczas nowego, światowego podziału.

Omówienie tej książki, choćby zawierało nie wiem jak wiele superlatyw, nie zastąpi jednak wrażeń, jakie daje obcowanie z jej treścią. Grafiki wręcz zachwycają nowoczesnym podejściem.  Umiejętnością kompleksowego, a przy tym różnorodnego zaprezentowania poszczególnych tematów. Każdą z dwustu stron można analizować i kontemplować w nieskończoność, co i raz odkrywając nowe aspekty w niej zawarte. To nie są „rysunki”, ale prawdziwe arcydzieło, a całą książka jest  jedną z najciekawszych i najlepszych „wojennych” publikacji ostatnich lat.  

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s