Janne Mark “Kontinent”

ACT Music, 2020

Album “Kontinent” jest już drugą płytą wokalistki i autorki Janne Mark, którą wydała pod auspicjami ACT Music. Podobnie do poprzedniego wydawnictwa znaczącą rolę w nagraniu odegrał znakomity trębacz Arve Henriksen, który również całość wyprodukował.

Na trwającym trzy kwadranse  “Kontinent” znajdziemy jedenaście utworów. W znacznej części są to kompozycje samej wokalistki z jej słowami. W jednym wypadku artystka sięgnęła pod słowa poematu duńskiej autorski Naji Marie Aid. Janne Mark włączyła ponadto do płyty trzy utwory ludowe, wywodzące się z tradycji angielskiej, gaelickiej i norweskiej. Listę nagrań uzupełniają dwa krótkie nagrania autorstwa Arve Henriksena, w których sam kompozytor zajął się recytacją.

Hymny i pieśni – taki jest muzyczny świat Janne Mark i taka też jest jej najnowsza płyta. Przepiękne, raczej delikatne niż podniosłe melodie, w które kapitalnie wplata się charakterystyczny, przytłumiony głos trąbki Arve Henriksena. Folkowe zabarwienie dodaje Nils Økland grający hardangerfele – ludowym instrumencie skrzypcowym z Norwegii.  W nagraniach wzięli również udział Henrik Gunde grający na fortepianie, fisharmonii, melotronie i wibrafonie, kontrabasista Esben Eyermann oraz perkusista Bjørn Heebøll który znakomite umiejętności solowe zaprezentował w utworze „Both In The World And Yet Outside It”.

Subtelne, eleganckie i kojące piękno –  tak można pokrótce opisać “Kontinent”.  Płytę która szybko całkowicie absorbuje odbiorcę i której słuchania nie chce się przerywać . Album leczący duszę, do którego chętnie będzie się powracać.  

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s