Radosław Młynarczyk „Hłasko. Proletariacki książę”

Wydawnictwo Czarne, 2020

Marek Hłasko.  Pisarz którego bez najmniejszych wątpliwości nazwać możemy kultowym. Mnie udało się trafić na drugą falę popularności Hłaski, w latach 1980, kiedy w obiegu oficjalnym ukazały się wznowienia jego dzieł, uzupełnione częściowo edycją bezdebitową.

Życiorys Hłaski, wówczas utkany z wielu przekazów w różnorakich publikacjach, zawsze wydawał się niesamowity.  W swojej książce, Radosław Młynarczyk pokazuje na ile była to historia rzeczywista, a w jaki stopniu składała się z legend, mitów i zwyczajnych zmyśleń. I szybko okazuje się, że to konfabulacje dominowały w powszechnie znanym obrazie pisarza.

Dziś być może nazwać by to można sprawnym działaniami public relations. Patrząc jednak na fakty można się szybko wyzbyć znacznej części sympatii dla Hłaski. Dekonstrukcja udała się Radosławowi Młynarczykowi znakomicie. I nie jest to bynajmniej zarzut do autora biografii. Nie da się bowiem znaleźć w treści negatywnego nastawienia do bohatera książki. Niestety – dla Hłaski – same fakty stawiają go w świetle nienajlepszym.

Oczywiście trudno nie przyznać, że był też Hłasko ofiarą tamtych czasów. Niezaprzeczalnie brak politycznej pokory i bezkompromisowość utrudniały mu pisarską działalność w Ojczyźnie. Z drugiej strony sam – brakiem dojrzałości, sumienności i roszczeniową postawą – niezbyt pomagał w rozwoju swojej kariery zarówno jeszcze  w Polsce, jak i później na emigracji. Na „przygody”  życia osobistego warto jedynie spuścić zasłonę milczenia.

To oczywiście moje subiektywne odczucia, a ocenić  Hłaskę każdy z czytelników może sobie sam. A książka Radosława Młynarczyka w ocenie tej   pomoże. I tak jak można nabrać po lekturze wątpliwości co do postaci pisarza, tak publikacja mu poświęcona zdecydowanie na polecenie i pochwały zasługuje. Wyczerpująca, dokładna, solidna, wciągająca. Czytaliście Hłaskę? Musicie przeczytać Młynarczyka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s