Piotr Damasiewicz Viennese Connections „Vienna Suite”

L.A.S., 2020

Najnowsza inicjatywa Piotra Damasiewicza, zmaterializowana w postaci albumu „Vienna Suite” przynosi ze sobą potrójną premierę: nową wytwórnię, nowy zespół i płytę samą w sobie.

Wydawnictwo L.A.S., które inauguruje działalność opisywaną tu publikację kryje w swoim skrócie hasło „listening and sounding”. W materiałach reklamowych znaleźć można notabene więcej dość znaczących rozwinięć owego akronimu. L.A.S. – jak wynika z zapowiedzi – skupi się na początku na wydawaniu nagrań samego Damasiewicza i jego różnorodnych projektów.

Istnienie kwartetu Viennese Connections wykluło się w wyniku koncertu w wiedeńskim klubie Porgy & Bess w lutym 2019 roku. Zarys repertuaru przygotowany został przez Piotra Damasiewicza, a na scenie znaleźli się obok niego saksofonista Krzysztof Kasprzyk, basista Thomas Stempkowski oraz perkusista Alex Yannilos. Po trzech miesiącach materiał zarejestrowany został z myślą o wydaniu.

Płyta trwa trzydzieści sześć minut, a dziesięć zawartych na niej utworów tworzy tytułową wiedeńską suitę. Suitę free jazzową w całej pełnej swojej krasie. Pięć jej części przeplecionych jest krótkimi interludiami. Fantastycznie słucha się interakcji pomiędzy poszczególnymi instrumentami. Niekiedy na muzycznym planie pozostaje solista, często dochodzi do fascynujących duetowych „zderzeń”.

Zespołową kulminację przynosi „Suite IV”, spleciona powtórzonym motywem z  niespełna minutową „Codą” zamykającą album. Eksponujący pełną paletę emocji utwór. Hipnotyzujący rytmem, poruszający żalem i gotującą się gotowością do buntu dęciaków. Zachwycający kapitalną grą Alexa Yannilosa, dla mnie cichego bohatera tego nagrania.

„Vienna Suite” to klasyczne wejście z przytupem. Oczywiście zaangażowanie Piotra Damasiewicza samo w sobie stanowiło  gwarancję jakości. A efekt finalny oczekiwania spełnił z dużą nawiązką. Ta muzyka jest wymagająca, ale mimo to trudno powstrzymać się od powrotu do niej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s