Keith Jarrett “Budapest Concert”

ECM, 2020

Tego pierwszego akapitu miało nie być. Kilka dni temu świat dowiedział się, że na początku roku 2018 Keith Jarrett przeszedł dwa udary i do dzisiaj pozostaje częściowo sparaliżowany.

Prawdopodobnie już nigdy nie zagra …

Wszelkie znaki wskazują na to – i chciałbym móc kiedyś napisać, że się pomyliłem – że muzyki Wielkiego Mistrza słuchać będziemy mogli już tylko z płyt. Albumów, które nagle zaczynają brzmieć zupełnie inaczej.

———————————————

To drugie w odstępie 12 miesięcy wydawnictwo ECM dokumentujące europejskie koncerty Keitha Jarretta z roku 2016. Po wydanej w 2019 roku rejestracji występu z Monachium, słuchacze mają możliwość poznania koncertu budapesztańskiego.

Koncert w stolicy Węgier miał miejsce trzynaście dni przed monachijskim. I tak jak występ w Niemczech zamykał trasę i był – jak na razie – ostatnim europejskim recitalem Jarretta, tak budapesztański benefis wizytę na Starym Kontynencie otwierał. Dla samego muzyka miejsce wydarzenia miało szczególne znaczenie. Z Wegier wywodzi się część jego rodziny, a sam występ miał miejsce w Béla Bartók National Concert Hall – miejscu nazwanym na cześć kompozytora którego Jarrett darzy szczególnym afektem.

Na dwóch płytach „Budapest Concert” pomieszczono dwanaście improwizacji oraz – zagrane na bis – „It’s A Lonesome Old Town” i „Answer Me”. Oba te utwory pojawiły się również na płycie z Monachium. Najdłuższy z improwizowanych fragmentów liczy ponad 14 minut, najkrótszy niespełna 3. Program występu nie odbiegał więc od tego co Keith Jarrett grał w ostatnich latach podczas swoich solowych koncertów.

ECM od dłuższego czasu niemal co roku wyciąga z archiwów solowe jarrettowskie nagrania z różnych okresów jego kariery. Można domniemywać, że selekcja jest dość staranna, a sam Jarrett podkreśla, że na płytach pojawiają się rejestracje szczególnie udanych występów. Opisywany tu koncert z Budapesztu pianista zalicza do swojego „złotego standardu”.  

Dla wielbiących Keitha Jarretta nie ma jednak czegoś takiego jak „za dużo” jego płyt. Stąd też i “Budapest Concert” , na który czekali z niecierpliwością już od momentu zapowiedzi wydania płyty, wzbudzi powszechny zachwyt – będzie pamiątką dla tych, którzy zdecydowali się pojechać na Węgry na koncert i możliwością poczucia atmosfery tego wydarzenia dla osób, które wyzwania podróży nie zdecydowali się wówczas podjąć.  

Reklama

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s