Walter Isaacson „Benjamin Franklin”

Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2020

Benjamin Franklin – jeden z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych, polityk, dyplomata, wynalazca, uczony, filozof, biznesmen. A może po prostu zwykły drukarz, jak zwykł był się przedstawiać przez całe swoje życie?

Z tymi kwestiami i z życiorysem Franklina zmierzył się Walter Isaacson, dziennikarz, były redaktor naczelny magazynu Time, pisarz. Uznawany za jednego z najlepszych współczesnych biografów. Autor którego książki stają się bestsellerami jeszcze przed premierą.  Właśnie on spróbował dać odpowiedź kim jest postać znana – niektórym wyłącznie – ze studolarowego banknotu.

Książka Isascsona skonstruowana jest wedle zasad klasycznej budowy biografii. Szesnaście rozdziałów w swoich tytułach przybliża nam miejsce i przedział czasowy o jakich opowiadają, a także krótki, często jednowyrazowy opis ówczesnej – osobistej czy też społecznej – pozycji Franklina. Od Czeladnika, poprzez Polityka, Buntownika – swoją drogą to dość ciekawe i oryginalne następstwo – aż po Mędrca.

Klasycznie i chronologicznie poprowadzona narracja, opowiedziana jest jednak w sposób niezwykle atrakcyjny. Pięćset stron książki czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, a wszystkie wymienione wcześniej aktywności Benjamina Franklina potraktowane są w sposób równie wyczerpujący. Dzieło wieńczy prawie osiemdziesiąt stron załączników: przypisów, wykazów źródeł ale i spis postaci, kalendarium oraz – rzecz oryginalna – przelicznik walut i ich siły nabywczej.

Isaackson przywołuje w przedmowie fakt, iż warto poznać biografię i postać  Benjamina Franklina gdyż pozwala to zastanowić się – cytując dosłowną frazę z książki – „nad fundamentalną kwestią: jak prowadzić życie użyteczne, cnotliwe, wartościowe i moralne”. Książka w oryginalnym wydaniu ukazała się w roku 2003. Po niemal dwóch dekadach ta deklaracja staje się jeszcze bardziej aktualna.

Rzeczywiście, sięgnijmy po biografię tej sztandarowej postaci historii Ameryki. Nie tylko z powodów podanych przez autora, ale także dlatego, że to solidna, wyczerpująca, a przede wszystkim bardzo dobra książka.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s