JAZZOWE REKOMENDACJE: Kuba Banaszek Quartet „Band of Brothers”

Soliton, 2020

Album „Band of Brothers” jest pierwszym wydawnictwem płytowym, firmowanym przez kwartet pianisty Kuby Banaszka. Zespół dał się jednak już poznać publiczności zdobywając liczne laury podczas licznych krajowych i międzynarodowych konkursów.

Szczególnie owocny dla zespołu okazał się rok 2018 kiedy to Kuba Banaszek Quartet został laureatem pierwszych nagród podczas V Blue Note Poznań Competition oraz XXI Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a także II nagrody RCK Pro Jazz Festiwal w Kołobrzegu.  W kwietniu 2019 roku zespół zdobył   Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową w ramach 55 Festiwalu Jazz nad Odrą. Licznymi nagrodami indywidualnymi mogą się również poszczycić poszczególni członkowie zespołu na czele z liderem.

W składzie zespołu poza Kubą Banaszkiem znajdziemy saksofonistę Marcina Konieczkowicza, kontrabasistę Tymona Trąbczyńskiego oraz perkusistę Maksymiliana Olszewskiego. Debiutancki album składa się z ośmiu utworów – z czego dwa to krótkie intra – i trwa pięćdziesiąt pięć minut. Siedem z nagrań to kompozycje lidera grupy, ale cała płyta rozpoczyna się od „All of You” Cole’a Portera.

I jest czego posłuchać na tej płycie. Ciekawe, mocno rozbudowane kompozycje – większość nagrań przekracza dziewięć minut – z łatwością przykuwają uwagę słuchacza. Ich długi czas trwania daje możliwość solidnego pokazania się każdemu z członków kwartetu.  Tak jest w solowym kontrabasowym wstępie do nostalgicznego „Lost Paradise” czy perkusyjnych popisach w finale „Winter Evening”. Pierwszoplanowe aktywności dzielą między się siebie saksofon i fortepian, a sam lider  prezentuje się solo w dłuższych fragmentach „New Beginning”.

Bardzo dobry i oryginalny debiut, który potwierdza słuszność wspomnianych wcześniej laurów zespołu. Polecamy!

Album „Band of Brothers” ukazał się pod patronatem DONOSU KULTURALNEGO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s