JAZZOWE REKOMENDACJE: Lionel Loueke “HH”

Edition Records, 2020

Lionel Loueke, gitary i HH. Te tajemnicze inicjały w świecie jazzu, mają jedną dość oczywistą konotację: Herbiego Hancocka. I jemu właśnie poświęcony jest najnowszy album znakomitego gitarzysty.

Dzięki Hancockowi kariera Lionela Loueke’go nabrała rozpędu. Rekomendował go do stypendium Monk Institute, potem zaprosił do składu własnego zespołu, gdzie Loueke zadomowił się na niemal dwie dekady. “HH” jest zarazem hołdem i podziękowaniem. Na trwającej niemal godzinę płycie znalazł się tuzin interpretacji hancockowskich utworów oraz dwie kompozycje Louekego.

Gitarzysta sięgnął zarówno po mniej znane utwory Hancocka, jak też i po wielkie hity znaczące przebieg jego kariery. Znajdziemy więc na płycie takie kompozycje jak „Cantaloupe Island”, „Watermelon Man” i „Rockit”. Loueke starał się spojrzeć na dokonania swojego mistrza szeroko, stąd też wybrane nagrania reprezentują aż dziewięć albumów z obszernej dyskografii Hancocka.

Loueke z dużym poszanowaniem podszedł do oryginalnych wersji, starając się by niezwykłość interpretacji oddawało przede wszystkim ich gitarowe ujęcie. Wplótł w narrację wokalizy i podśpiewywanie, a także – znane z innych swoich albumów – odniesienia do kultury rodzinnego kraju.  Wreszcie w „Speak Like a Child” żartobliwie i dosłownie odniósł się do tytułu kompozycji.

Powstał album który powinien zadowolić i miłośników Herbiego Hancocka i tych, których fascynuje niewątpliwy talent Lionela Loueke’ego.  Radosny, beztroski i przyjemny. Piękny pomnik HH.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s