MUZYCZNE REKOMENDACJE: Ole Theill “Transparent”

Music For Dreams, 2020

Ole Theill duński perkusjonista i kompozytor od lat zasafcytnowany jest muzyką hinduską. Studiował w Benares w Indiach, uczył się gry na tabli pod okiem mistrza Ishwara Lal Mishry.  Jako sideman wystąpił na ponad stu różnorodnych albumach. “Transparent” jest jego czwartą autorską płytą.

Tegoroczne wydawnictwo firmowane przez Theilla jest w pierwszej kolejności wynikiem współpracy i porozumienia z pochodzącą z Brazylii, mieszkająca od lat w USA, nominantką do Latin Grammy,  kompozytorką i pianistką Clarice Assad. Assad zagrała tu na fortepianie, ale także zaaranżowała partie smyczkowe dla kopenhaskiego kwartetu smyczkowego Halvcirkel.

W nagraniach wzięli jeszcze udział kontrabasista Thomas Fonnesbaek oraz Kenneth Kundsen, który wraz z liderem projektu zajął się aranżacjami całości i produkcją, a także dograł partie instrumentów klawiszowych. “Transparent” jest podsumowaniem dotychczasowej muzycznej drogi Theilla, albumem, którego kształt pozostawał w planach i marzeniach Artysty od wielu lat.

Cała płyt trwa zaledwie 26 minut i składa się z sześciu kompozycji. W zdecydowanej większości urzekających, spokojnie płynących melodii.  Niekiedy tanecznych, czasem, nastrojowo relaksacyjnych. Zderzenie rytmu tabli i muzycznej narracji kwartetu smyczkowego wypadło w nich więcej niż dobrze.  

Dla mnie najciekawszym fragmentem tego mini-album jest jednak “Holy Kashi”, stanowiący stylistyczny wyłom, śmiało idący w kierunku współczesnej improwizacji. Żałuję, że na taką muzykę znalazło się na “Transparent” zaledwie trzy i pół minuty miejsca, bo choć ucieka ona od przebojowości to właśnie to oblicze Olego Theilla i jego muzycznych gości zdecydowanie wyróżnia się oryginalnością i najmocniej przykuwa uwagę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s