JAZZOWE REKOMENDACJE: Mathias Halvorsen & Jan Martin Gismervik “On Goldberg Variations”

Backlash Music, 2020

Dwójka norweskich muzyków: klasyczny pianista Mathias Halvorsen i jazzowy perkusista Jan Martin Gismervik spotkali się w … Reykjaviku, na Islandii by zarejestrować swój pierwszy, wspólny album. Punktem wyjścia dla nagranej muzyki stały się „Wariacje Goldbergowskie” Bacha.

Projekt zamówiony został przez organizatorów Festiwalu PODIUM w Esslingen i wspierany był grantem programu #BeBeethoven, niemieckiej Federalnej Fundacji Kulturalnej.

Bachowski zbiór został przez duet potraktowany w sposób szczególny. Artyści nie planowali zarejestrować interpretacji dzieła, ale potraktować je – jak to już zostało wspomniane – jako punkt wyjścia, zbiór narzędzi do kreacji własnych utworów. Muzyka miała zostać raczej „znaleziona” niż „stworzona”. Jak wspomina  Mathias Halvorsen efektem miało być  „spojrzenie na znajomy krajobraz poprzez oko kalejdoskopu, stale zmieniającego perspektywę obserwatora”.  

Efektem jest trwający nieco ponad trzy kwadranse, zbiór szesnastu minimalistycznych utworów. Miniatur, bowiem zaledwie trzy z nich przekraczają cztery minuty, a aż jedenaście trwa krócej niż sto osiemdziesiąt sekund. Dużo jest w poszczególnych częściach skupienia, namysłu. Można powiedzieć, że mamy do czynienia ze studium fundamentów „Wariacji Goldbergowskich”. Studium intrygującym i oryginalnym.

Muzycy zapowiedzieli na ten rok również drugi album, w którym skoncentrują się na dziełach Giovanniego Pierluigiego da Palestriny.   Po ich nietuzinkowym spotkaniu z Bachem, warto będzie sięgnąć po kolejne  nagrania duetu.

Nagrania zakupić można poprzez platformę Bandcamp: https://halvorsengismervik.bandcamp.com/album/on-goldberg-variations

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s