Monika Borzym „Monika Borzym śpiewa stare piosenki”

Borzym Music Polska, 2020

Najnowszy album Moniki Borzym oferuje słuchaczowi zbiór polskich klasyków zaprezentowanych w kameralnej atmosferze, jedynie z akompaniamentem fortepianu. Wokalistce towarzyszył w nagraniach Krzysztof Dys.

Ta płyta mogłaby nosić tytuł „Monika Borzym śpiewa smutne piosenki” . Pośród dziesięciu utworów tylko dwa  mają nieco żywsze tempo.  Jeden z klasyków: „Płyta z zadrą” oraz  świetne „Takie ciało” , które promowało cały album jako singiel – utwór jak najbardziej współczesny, napisany specjalnie dla Moniki Borzym przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego.

Nastrojowość i zaduma świetnie komponują się z głosem Moniki Borzym.  Kapitalnie odnajduje się w kameralnej konwencji Krzysztof Dys. Dzięki tej dwójce słuchacz zanurzyć się może w nostalgiczną podróż w świat rodzimych przedwojennych standardów autorstwa Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z przepięknymi poetyckimi tekstami mistrzów Juliana Tuwima i Mariana Hemara.

Albumów z polskimi klasykami nadal pojawia się zbyt mało. Szczególnie w wykonaniu młodszego pokolenia muzyków. Monice Borzym i Krzysztofowi Dysowi należą się więc wielkie brawa za artystyczną decyzję i znakomite jej wykonanie.  Wspomnę przy tej okazji,  że  warto także wybrać się na koncerty duetu bowiem tam czekają niespodzianki: piosenki których nie ma na albumie, na czele z fenomenalną „Marylą” napisaną przez  wspomnianego już Mariana Hemara.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s