Magda Działoszyńska-Kossow „San Francisco. Dziki brzeg wolności”

Wydawnictwo Czarne, 2020

„Zobaczyć coś od podszewki” – powiedzenie to już nieco wyświechtane, ale w sam raz pasujące do książki Magdy Działoszyńskiej-Kossow o San Francisco. Tym bardziej, że w trakcie lektury okazuje się, że owa podszewka ma kilka metaforycznych znaczeń.

Po pierwsze Magda Działoszyńska-Kossow opisuje tematy, które nie pojawiają  się na pierwszych stronach opisów i relacji z miasta. Jednak stanowią istotny składnik jego codzienności. Czasem są to rzeczy oczywiste, do których wszyscy przywykli, na które przestaje się zwracać uwagę. Które po prostu „są”. I z których nieoczekiwanie dla zobojętniałej już większości czerpać można zajmujące opowieści.

Warto również wspomnieć, że także na historie w oczywisty sposób związane z  San Francisco potrafi Magda Działoszyńska-Kossow spojrzeć w sposób oryginalny. Drążyć w elementach, które zwykle co najwyżej znaleźć mogą się w przypisach. Wydobywać z nich to co – niekiedy ze wstydu, niekiedy z zapomnienia – nie dociera do powszechnej świadomości.  Ważny jest przy tym fakt, że w opisywanej tu książce zagłębiamy się nie tylko w teraźniejszość, ale także w historię miasta. Co ciekawe najmłodsza spośród zamieszczonych w książce fotografii zrobiona została w roku 2014.

Oczywiście  Działoszyńska-Kossow konstruuje dość subiektywny portret San Francisco, tworząc go z elementów, które ją interesują najbardziej, i które ona uważa za najistotniejsze. Nie ogranicza się przy tym do samego miasta, zaglądając również między innymi do Napa Valley. To jednak urok i zaleta takich książek, pisanych nie przez anonimowych twórców, ale przez kogoś, kto rzeczywiście chce poznać miasto, łącznie z jego bolączkami, czy wręcz brudami. I chce wykreowanym tak obrazem podzielić się z innymi.  A we mnie po lekturze książki , pragnienie by wreszcie pojechać w tamte strony rośnie coraz bardziej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s