Andrea Pitzer – ,,Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych”

Wydawnictwo Znak, 2020

Amerykańska dziennikarka Andrea Pitzer, w swojej najnowszej książce opisała historię obozów koncentracyjnych – niechlubnej karty dziejów – jak się okazuje – całej ludzkości.  Nawet osobom dość dobrze znającym historię, lektura ,,Nocy, która się nie kończy” zdać się może przerażająca.

Niemieckie obozy czasów II wojny światowej, Gułag, brytyjskie obozy w Afryce – te skojarzenia zdają się dość oczywiste. Jednakże już z pierwszych kart książki Andrei Pitzer można się dowiedzieć, że ów barbarzyński pomysł miał swój początek już w wieku XIX podczas wojny o niepodległość Kuby i zastosowany został przez kolonialne wojska hiszpańskie.

Oczywiście nie można mówić w tym przypadku o obozach w formie jaka kojarzy się czytelnikowi z wspomnianymi na początku akapitu przykładami. Autorka opisując konkretne przypadki pokazała jednocześnie ewolucję całego „pomysłu”. Nie oszczędza przy tym swojego rodzinnego kraju, który  z upodobaniem, acz nie do końca zasłużenie,  kreuje się na kolebkę demokracji . Pitzer pokazuje, że pierwsze przymiarki i koncepcje obozowych rozwiązań wywodzą się właśnie ze Stanów Zjednoczonych i czasów wojny secesyjnej.

Kolejna przystanki historii zabierają czytelnika do Południowej Afryki, hitlerowskich Niemiec, sowieckiej Rosji. Jednakże ponura historia obozów koncentracyjnych wcale się na tym nie kończy się. Teraz dopiero ujawnia się głębia tytułu książki. Jak pisze w podsumowującym zdaniu sama Andrea Pitzer „historii tego długiego spektaklu nie da się zamknąć ostatnim rozdziałem”.

Południowa Ameryka czasów wojskowych przewrotów, Chiny, obozy dla uchodźców. Tragiczna podróż po historii obozów koncentracyjnych zaczyna się na Kubie i tam też kończy, rozdziałem poświęconym amerykańskiemu więzieniu w Guantanamo.  Zataczamy krąg czasowy i geograficzny upewniając się, że z losów ludzkości czerpiemy wyłącznie niewłaściwe lekcje. Świetnie udokumentowana, bardzo dobrze napisana, wstrząsająca książka. Lektura z gatunku obowiązkowych, która powinna pojawiać się chociażby na szkolnych lekcjach historii i wyższych uczelniach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s