Greg Osby / Florian Arbenz „Reflections of the Eternal Line”

Edycja własna,2020

Osobista znajomość połączona z artystyczną współpracą trwa – w przypadku Grega Osby’ego i Floriana Arbenza już ponad dwie dekady. W tym roku zaowocowała pierwszym duetowym albumem obu muzyków.

Płyta „Reflections of the Eternal Line” inspirowana jest serią obrazów Stephena Spichera. Sesja nagraniowa miała miejsce w pracowni Spichera, który tworzył kolejne obrazy w trakcie nagrywania. Obaj muzycy zdecydowali się by jego nazwisko również umieścić na okładce albumu. Osby i Arbenz starali się oddać w muzyce symbolikę obrazów, fascynację artysty dwoma liniami, podążającymi obok siebie, czasem oddalającymi się, a niekiedy przecinającymi swój bieg. Opis taki można śmiało przyporządkować grze duetu, sposobom budowania  przez saksofonistę i perkusistę muzycznej narracji.  

Greg Osby zagrał na saksofonach sopranowym i altowym, natomiast Florian Arbenz obok klasycznego zestawu perkusyjnego, korzystał z balijskiego gongu, kalimby oraz przygotowanych specjalnie dla niego, indywidualnie projektowanych instrumentów perkusyjnych. Siedem utworów które znalazły się na albumie zabiera słuchacza w trwającą trzy kwadranse, fascynującą podróż do wyimaginowanego świata muzyki i obrazów.

Plastyczny koncept dwóch linii wydaje się z pozoru dość prosty. Jednakże Osby i Arbenz potrafili wykreować z niego propozycję niesamowicie zróżnicowaną. Album rozpoczyna rytmiczne, ekspresyjne „Wooden Chant”, ale już w kolejnym – „Chant”-  otrzymujemy opowieść stonowaną, niekiedy z lekka medytacyjną. To nie jedyna para utworów, gdzie mamy do czynienia z podobnym kontrastem dynamiki i uspokojenia nastroju.  Najpełniej widać to na przykładzie energetycznego „Groove Conductor” z kapitalnym solowym wstępem Floriana Arbenza, zestawionego z przepięknie wyciszonym, nastrojowo delikatnym „The Passage of Light”.

Znakomity album. Fantastyczna forma obu muzyków i wzór duetowego grania.

Płytę zakupić można na platformie Bandcamp: https://florianarbenz.bandcamp.com/album/reflections-of-the-eternal-line

2 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s