W. Bernard Carlson “Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa”

Wydawnictwo Poznańskie, 2020

Nikola Tesla – postać kultowa i tajemnicza. Ma swoich zaprzysięgłych wyznawców, a znaczna część publikacji na jego temat cechuje się dość niepoprawnym entuzjazmem i „odpornością” na jakąkolwiek krytykę.  Warto więc sięgnąć po dzieło które stara się rzeczowo przedstawić historię tego wynalazcy i innowatora.

Autor książki – W. Bernard Carlson – jest naukowcem, a swoje badania koncentruje na roli innowacji w amerykańskiej historii, skupiając się na odkryciach, wynalazcach i inżynierach. Stąd też w swojej biografii Tesli skupił się nie tylko na samej osobie serbskiego wizjonera, ale także na jego pracy, poświęcając spore fragmenty dziełu tworzenia konkretnych wynalazków oraz wyjaśnianiu zasad ich działania. Nie zabrakło przy tym obszernego przedstawienia życia osobistego i rodzinnego bohatera książki, począwszy już od lat jego dzieciństwa.

Znajdziemy  więc w książce sporą dawkę technicznych opisów, niestety napisanych w sposób dość hermetyczny i trudny. Podobny zarzut można poczynić do przedstawiania kwestii finansowych i prawnych. Dobrze jednak, że autor jasno pokazał, iż codzienność wynalazcy składała się także ze spraw przyziemnych, acz  niezmiernie istotnych: negocjacji dotyczących finansowania prac oraz pilnowania rejestracji patentów.

I chociaż jak wspomniałem można mieć nieco zastrzeżeń do przystępności niektórych fragmentów, to jednak właśnie one stanowią o oryginalności i – w znacznym stopniu – wartości książki. Powodują bowiem zdjęcie z postaci Tesli odium nierzeczywistości, sprowadzenie „Czarodzieja” do roli genialnego, ale jednak człowieka. Cenną kwestią jest przedstawianie przez autora tła poszczególnych wydarzeń. Zarówno historycznego, jak i społecznego, ekonomicznego i technicznego.

Bardzo ciekawa książka.  Jest wprawdzie wymagająca dla czytelnika i potrzeba nieco samozaparcia by przebrnąć przez niektóre zawiłości stricte techniczne. Finalnie pozwala jednak uzyskać rzetelny i niewyidealizowany obraz życia i – a jednak ! – niezaprzeczalnego geniuszu Tesli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s