Östergren Strömkvist Trio „Liam’s Labyrinth”

Edycja własna, 2020

Dwóch szwedzkich muzyków: pianista Martin Östergren oraz perkusista Dan Strömkvist, przez ćwierć wieku spotykało się przy różnorakich projektach w charakterze sidemanów. Po 25 latach postanowili nagrać i wydać album firmowany własnymi nazwiskami.

Do wspomnianego duetu dołączył kontrabasista Josef Kallerdahl i cała trójka spotkała się na początku grudnia ubiegłego roku w sztokholmskim studiu RMV by w ciągu jednego dnia zarejestrować dwanaście autorskich utworów.  Obaj liderzy przygotowali po cztery kompozycje, a całość dopełniły cztery improwizacje podpisane przez całe trio. Cały album zajmuje nieco ponad trzy kwadranse.

Trio postanowiło, że na „Liam’s Labyrinth” zderzy ze sobą skandynawski sound i amerykańską tradycję jazzową. I rzeczywiście album można pokrótce opisać w ten właśnie sposób. Ot chociażby „Ibra’s Waltz” (czyżby „futbolowe” nawiązania w tytule?) jest właśnie kapitalnym przykładem najczystszego jazzu rodem zza wielkiej wody. Chociaż przeważają na albumie utwory spokojniejsze, w nastroju zadumy, jak ballady „Akkajaure”, „Remembering J&T” czy „To a Place Far Away”.

Ową mainstreamową ósemkę przełamują wspomniane już cztery improwizacje. Krótkie, trwające nie więcej niż dwie i pół minuty otwarte formy. Pokazujące zupełnie inne oblicze tria. Wplecenie ich pomiędzy pozostałe kompozycje dało świetny efekt: zaciekawiający, intrygujący, zachęcający do zagłębienia się w muzykę tria.

Dobrą decyzję podjęli Martin Östergren i Dan Strömkvist, by wreszcie otworzyć się dla publiczności z własnymi pomysłami i własną muzyką. „Liam’s Labyrinth” słucha się z dużą przyjemnością, a cały album przekonuje by w przyszłości bez wahania sięgnąć po kolejne  produkcje tria.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s