Michał Leśniewski „Wojna Burów z Zulusami 1837-1840”

PIW, 2020

Pamiętam fragment książki Melchiora Wańkowicza, w której dość prześmiewczo sportretował on zaściankowy program nauczania historii  i geografii w amerykańskich szkołach.  Nasze – europejskie –  spojrzenie na dzieje ludzkości jest nieco szersze, ale patrząc globalnie, również nie brakuje w nim znacznych „dziur”.

Ot choćby historia Afryki. Wiedza o tym obszarze – jeżeli już jakakolwiek istnieje – sprowadza się do ogólników. Co ciekawe istnieją tematy, dość słabo opisane nawet na poziomie akademickim. Takim przypadkiem jest tytułowa wojna Burów z Zulusami z lat 1837-40. Książka Michała Leśniewskiego z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego jest pierwszą w świecie monografią tego konfliktu.

Autor koncentruje swoje badania na historii przełomu XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Imperium Brytyjskiego i Afryki Południowej. Mamy więc do czynienia z poważnym, solidnym naukowym dziełem, którego wyszło spod pióra znaczącego specjalisty. Przy tym napisanym w sposób zajmujący i interesujący dla czytelnika.

Warto zwrócić uwagę na wielce znaczącą pracę związaną z eksploracją materiałów źródłowych jaką wykonał  Michał Leśniewski. Dzięki poznaniu na przykład zapisów przekazów Zuluskich, książce udaje się przedstawić ów fragment historii bez przyjmowania perspektywy jednej ze stron konfliktu. Taki było zresztą założenie tej pracy, by pokazać wojnę Burów z Zulusami jako walkę dwóch regionalnych, mocarstwowych sił, siłujących się o dominację.

Niemal jedną trzecią narracji zajmuje przedstawienie genezy wojny  i nakreślenie historycznego tła sytuacji. W krótkim epilogu otrzymujemy zarys dziejów Zulusów do roku 1906. Kolejną niewątpliwą zaletą są liczne (dwadzieścia dwie) mapy obrazujące przebieg wydarzeń. Imponujące wrażenie robi bibliografia i kilkudziesięciu stronicowe przypisy.

Autor w przedmowie przywołuje telewizyjny hit sprzed lat, serial „Zulus Czaka”. Dla pasjonatów historii praca Michała Leśniewskiego, będzie równie wielkim przebojem. Prawdziwie odkrywającym  nowe karty dziejów. Super książka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s