Hanna Banaszak „Stoję na tobie Ziemio”

Agora, 2020

Jestem szczerze przekonany, że dla większości słuchaczy najnowsza płyta Hanny Banaszak będzie bardzo dużym zaskoczeniem. Dla niektórych wręcz szokiem i być może propozycją trudną do zaakceptowania.

Na pewno nie mamy do czynienia z albumem „lekkim, łatwym i przyjemnym”. Przede wszystkim ze względu na literacką warstwę materiału. Hanna Banaszak sięgnęła po poezję Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Iosifa Brodskiego, teksty Doroty Czupkiewicz i Wojciecha Młynarskiego, wyjątki z dzieł Witolda Gombrowicza. Słowa do jednego utworu napisała sama. Trzy nagrania zawierają krótkie, niespełna minutowe recytacje, bez podkładu muzycznego. W przypadku „Zła” (tekst z Witolda Gombrowicza) to zaledwie szesnaście sekund. Są one komentarzem (wstępem, niekiedy zakończeniem) do innych kompozycji. Recytacja pojawia się także w „Słowach” i finałowym, szeptanym „Plast Scriptum”. Kapitalnie wypada Banaszak … rapująca Szymborską w „Pierwszej fotografii”

Warstwa muzyczna pozostaje w tle tekstów, co nie znaczy że jest mniej istotna. Same linie melodyczne nie zapadają może w pamięć, za to niekiedy zestawienie lekkiej, robiącej wrażenie banalnej, muzyki  z szokującą wymową tekstu, robi wrażenie piorunujące. Znajdzie słuchacz na płycie nuty orientalne, afrykańskie, sambę, klasyczną piosenkę, ale trzeba jednak jasno powiedzieć że „Stoję na tobie Ziemio” to przede wszystkim jasna, nie owijająca w bawełnę, publicystyczna wypowiedź na temat kondycji świata i społeczeństw. Naprawdę dająca do myślenia. Odkrywająca na nowo teksty wielkich autorów sprzed lat. Choć nieco to smutne, że nadal pozostają one aktualne.

Płyta w którą trzeba się uważnie się wsłuchać. Której powinno się posłuchać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s