Andrzej Krakowski „Bronisław Kaper”

Wydawnictwo Blue Bird, 2019

Jazzowe środowiska kojarzą Bronisława Kapera jako autora niezapomnianych standardów. Sam kompozytor do swojego „bycia jazzmanem” podchodził w lekkim przymrużeniem oka. Liczyła się przede wszystkim jego hollywoodzka kariera autora muzyki. I o niej właśnie opowiada prezentowana tu książka Andrzeja Krakowskiego.

Jej wydanie w roku 2019 przeszło nieco bez echa. Jest to jednak publikacja na którą warto zwrócić uwagę z kilku powodów, ot chociażby  dlatego, że jest to pierwsza tak obszerna pozycja poświęcona wybitnemu kompozytorowi.

Autor książki jest scenarzystą, reżyserem i producentem, który od 1968 roku mieszka i pracuje w USA. Bronisława Kapera znał osobiście jednak treść książka oparta jest przede wszystkim na niepublikowanej wcześniej rozmowie jaką przeprowadziła z Bronisławem Kaperem, Irene Kahn Atkins, córka Gusa Khana, który pisał teksty między innymi do utworów Kapera. Irene Atkins nagrała rozmowy z Bronisławem Kaperem na potrzeby projektu prowadzonego przez American Film Institute zbierającego przekazy i wspomnienia dotyczące historii sztuki filmowej. 

Rozmowy miały miejsce w roku 1975. Andrzeja Krakowskiego wybrał i spisał najciekawsze, obszerne fragmenty, a jednocześnie – jak sam to ujmuje – wirtualnie dołączył do rozmowy, uzupełniając ją własnymi komentarzami, przedstawiając kontekst omawianych wydarzeń, niekiedy lekko korygując szwankującą już nieco pamięć Bronisława Kapera. Musze przyznać, że przed rozpoczęciem lektury byłem nieco sceptyczny co do sensu tego zabiegu, jednak szybko przekonałem się, że owe komentarze / przypisy Andrzeja Krakowskiego świetnie uzupełniają i dopełniają prezentowaną rozmowę sprzed lat.  

Rozmowa z Bronisławem Kaperem koncentruje się oczywiście na kwestiach związanych z jego pracą w Hollywood. Mnóstwo tam ciekawostek, anegdot, informacji odsłaniających kulisy i codzienność funkcjonowania filmowego przemysłu tamtych lat.  Atrakcyjności książki na pewno pomaga fakt, że Bronisław Kaper okazał się fantastycznym gawędziarzem.

Oczywiście jest to książka o historii, nie wszystkie omówione w niej filmy znane są, czy też pamiętane przez szerokie grono widzów. Jednak czyta się ją z  ogromnym zainteresowaniem, przypatrując się przewijającemu się przez nie korowodowi najważniejszych postaci Fabryki Snów. Muszę przyznać, że dzięki zachowaniu „surowości” zapisu rozmowy miałem wrażenie, że i mnie udało się przycupnąć gdzieś z boku i osobiście przysłuchiwać się opowieściom samego Bronisława Kapera, wspominającego swoje zawodowe i osobiste dzieje.

Kapitalne czterysta stron. Może nieco zbyt oszczędnie eksponowane są, nieliczne niestety fotografie. Jednak dla interesujących się filmem i filmową muzyką lektura obowiązkowa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s