Stephen R. Bown “Wyspa niebieskich lisów.”

Wydawnictwo Poznańskie, 2020

Vitus Bering – z nazwiskiem tym stykamy się często nawet nie interesując się podróżami i geografią. Liczne miejsca nazwane jego imieniem powodują, że myśli się o Beringu jako o odkrywcy do którego przypisany był sukces.

Jak jednak było naprawdę? Historię legendarnych wypraw Beringa (taki notabene jest podtytuł książki) przeczytać można w publikacji Stephena R. Bowna. Wielka Ekspedycja Północna zlecona została jeszcze przez cara Piotra I, ale do jej realizacji doszło już po jego śmierci. Była przedsięwzięciem niezwykle ambitnym, niezwykle kosztownym i niezwykle tragicznym.

Naszą recenzję książki Stephena R. Bowna „Amundsen. Ostatni Wiking” – przeczytać można tutaj: https://bit.ly/2DKfpCv

Stephen R. Bown nie ograniczył się do relacji z samej wyprawy. Istotne są również jej kulisy. Książka obejmuje więc także  czasy przygotowania, a nawet zabiegania o decyzję o rozpoczęciu wyprawy, Ciekawie przedstawiony jest rys historyczno-społeczny ówczesnej Rosji, przypominający realia czasów i dokumentujący zmiany jakie zachodziły wówczas w carskim Imperium. Autor pokusił się również o krótki epilog podsumowujący obecność Rosji w Ameryce (choć dzieje bytności Rosjan na Zachodnim Wybrzeżu i kulisy sprzedaży Alaski warte są niewątpliwie oddzielnego, obszernego omówienia).

Historia Beringa toczyła się w XVIII wieku, jednak wiele z jej elementów w trakcie lektury okazuje się niezwykle aktualnymi, ot choćby powiązania i zależność nauki od polityki, czy też moc sprawcza szarego urzędnika, który według własnego widzimisię potrafi pomóc, ale częściej zaszkodzić każdej sprawie.

Interesująca, dobrze napisana książka. Dużą zaletą publikacji jest przede wszystkim szersza perspektywa  nakreślenia opowieści oraz oparcie jej na dziennikach uczestników wyprawy. Zabrakło mi może tylko nieco dokładniejszych map, szczególnie dotyczących przeprawy przez Syberię, jednak po spisane przez Bowa – niewesołe w sumie – dzieje  Vitusa Beringa i jego współtowarzyszy  sięgnąć zdecydowanie warto.   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s