Mette Juul „Change” / „New York – Copenhagen”

Storyville Records, 2019 / 2020

Prezentujemy wyjątkowo „podwójną” recenzję ponieważ dwa najnowsze albumy duńskiej wokalistki Mette Juul są efektem tej samej sesji nagraniowej. Tegoroczne wydawnictwo „New York – Copenhagen” jest krótkim suplementem do wydanej w ubiegłym roku płyty „Change”.

Cały projekt rozpoczął się od nagrań w trzech miejscach: studiach w Nowym Jorku i Kopenhadze oraz w domowym zaciszu Artystki.  Ogromną ciekawość budzi już sam skład instrumentalistów zaproszonych do wzięcia udziału w sesjach nagraniowych. Na obu płytach spotkała się bowiem czwórka znakomitych gitarzystów: Ulf Wakenius, Gilad Hekselman, Per Møllehøj i Mike Moreno. Sama Mette Juul również sięgnęła po gitarę w nagraniach solowych.

Gośćmi wokalistki byli także Lars Danielsson, który zagrał na kontrabasie, wiolonczeli i instrumentach perkusyjnych oraz wieloletni współpracownik Mette Juul, Heine Hansen grający na fortepianie, Fenderze, czeleście i harmonijce ustnej.

Na albumie „Change” słuchacze znajdą trzynaście nagrań – mieszankę własnych utworów wokalistki (kompozycje i teksty) oraz coverów, autorstwa między innymi Cole’a Portera czy też brazylijskich mistrzów Aloysio De Oliveiry i Antonio Carlosa Jobima. Płytę rozpoczyna  „Beautiful Love”  skomponowane przez Wayne’a Kinga, Victora Younga i Egberta Van Alstyne’a, a na finał Mette Juul wybrała klasyk absolutny: „The Peacocks” Jimmy’ego Rowlesa ze słowami Normy Winstone oraz własny „Evening Song”. Z kolei „New York – Copenhagen” zawiera jedynie pięć utworów, w tym standardy „Skylark”, „You Must Belive in Spring” oraz inna wersję „The Peacocks”.

Mette Juul zaprezentowała subtelne wersje nagrane w duetach, triach oraz – jak już wspomniałem – solo. Łącznie otrzymujemy trwający godzinę i kwadrans zbiór pięknych piosenek. Pełnych melancholii i zadumy. Album nastrojowy, delikatny i wyciszający.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s