Kornél Fekete-Kovács & Modern Art Orchestra “Foundations”

BMC Records, 2020

Kornél Fekete-Kovács węgierski trębacz, lider Modern Art Orchestra, od lat zgłębia filozofię Jogi. Materiał na swój najnowszy album, nagrany z tym właśnie zespołem,  stworzył inspirując się dwoma elementami  filozofii Jogi: yamami i niyamami.   

  • Kornel Fekete-Kovács gościł już na łamach Donosu: Naszą recenzję jego duetowego albumu z Kubą Stankiewiczem można znaleźć tutaj: http://bit.ly/2UkR49f

Na albumie znajdziemy aż dwadzieścia jeden utworów, w większości tytułem odwołujących się do konkretnych zasad Jogi. Jednak kompozytor nie zamierzał stworzyć muzycznego odzwierciedlenia filozoficznych reguł. Jego zamierzeniem było raczej skomentowanie kontrastu pomiędzy filozofią Jogi, a współczesnym trybem i stylem życia. Stąd decyzja by hinduskie elementy nie dominowały w przekazie, choć oczywiście stanowią ważny element całości.

Znajdziemy za to na albumie elementy muzyki współczesnej, wsparcie się elektroniką, ale również czysto jazzowe granie, którego świetnym przykładem jest chociażby finałowa kompozycja „Ishvara Pranidhana – Surrender” zagrana w konwencji delikatnej ballady. Istotną rolę odgrywa na płycie wokal – świetnie zaprezentowała się występująca na albumie gościnnie wokalistka Veronika Harcsa. Podobnie znakomicie spisali się inni goście Modern Art Orchestry i jej lidera: perkusjonista András Dés, gitarzysta Márton Fenyvesi i  pianista Béla Szakcsi Lakatos.

  • O albumie „Shapeshifter” Veroniki Harcsy i Bálinta Gyémánta pisaliśmy tutaj: http://bit.ly/2u60Ocd

“Foundations” jest suitą, tak więc poszczególne nagrania płynnie przechodzą jedno w drugie. Podział materiału wyraźny jest jedynie przy przejściu z utworów inspirowanych yamami do tych nawiązujących do niyam. Kolejne części suity łączą się w ośmiu improwizowanych interludiach. Postawienie na nowoczesną narrację i umiejętne wplecenie w nią tradycyjnych elementów przyniosło oryginalny efekt. Nie zapominając o przyświecającej powstaniu płyty idei, można stwierdzić, że poza nią album ten przynosi niemal osiemdziesiąt minut nowoczesnej i interesującej muzyki.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s