David McCullough „Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę”

Wydawnictwo Poznańskie, 2020

Wydawnictwo Poznańskie kontynuuje w swoich publikacjach eksplorowanie początków historii Stanów Zjednoczonych Ameryki.  Po książce Stephena E. Ambrose’a „W poszukiwaniu granic Ameryki: Wyprawa Lewisa i Clarka” (naszą recenzję można przeczytać tutaj: http://bit.ly/2Tg0Fkf), czytelnicy mogą obecnie zapoznać się z dziejami terytoriów leżących na północ od rzeki Ohio.

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej narodziły się z 13 brytyjskich kolonii. Dziś stanów jest 50, a stan świadomości o tym jak doszło do poszerzenia terytorium USA, trudno nazwać powszechnym. David McCullough, jest dwukrotnym laureat Pulitzera, został uhonorowany Prezydenckim Medalem Wolności.  Cieszy się opinią jednego z najznakomitszych historyków amerykańskich. W „Pionierach” opisuje historię tzw. Terytorium Północo-Zachodniego do którego Amerykanie uzyskali prawo na mocy     Pokoju w Wersalu kończącego wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Naszą recenzję innej z książek Davida McCullougha „Bracia Wright” można przeczytać tutaj  – https://bit.ly/30kS0jt

Z Terytorium Północo-Zachodniego, z czasem wyłoniło się pięć stanów: Ohio, Indiana, Michigan, Illinois i Wisconsin. Książka opowiada sto lat historii zasiedlenia i rozwoju tych terenów, począwszy od zabiegów o uchwalenie przez Kongres Northwest Ordinance, aktu prawnego, umożliwiającego rozpoczęcie tam osadnictwa.

W podtytule – „Ludzie, którzy zbudowali Amerykę” – David McCullough sugeruje, że skupiać się będzie na osobach, które szczególnie zasłużyły się w dziele zasiedlania Terytorium Północo-Zachodniego. I tak właśnie poprowadzona jest narracja. Manasseh Cutler, jego syn Ephraim, generał Rufus Putnam są głównymi, acz nie jedynymi bohaterami książki. Bowiem autor kapitalnie wpłata w treść także portrety innych interesujących postaci związanych z tematem.

Podstawą skonstruowania całej opowieści stały się dla Davida McCullougha dzienniki i listy oraz zapisy publicznych wystąpień wspomnianych wyżej osób. I chyba właśnie dzięki skoncentrowaniu się na osobach i osobowościach książka nie stała się jedynie beznamiętną relacją o biegu wydarzeń. Nie zabrakło rycin, obrazów i rysunków pokazujących bohaterów publikacji i miejsca o których „Pionierzy” opowiadają, a mnie Wydawca zaskoczył dodatkowo pocztówkowymi reprodukcjami obrazów z epoki pokazujących Mariettę – pierwsze z miast założonych na nowych terytoriach.

Świetnie napisanych „Pionierów” czyta się szybko i z nieustannie rosnącym zainteresowaniem. Prawdziwe poznanie historii wymaga zagłębienia się w szczegóły, objęcia spojrzeniem czegoś więcej niż tylko szerokiej panoramy dziejów. David McCullough perfekcyjnie i niezawodnie oferuje czytelnikowi taką możliwość i tak właśnie nakreślony obraz fragmentu amerykańskiej historii.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s