Silje Nergaard „Hamar Railway Station / Hamar Stasjon”

Okeh, 2020

To już drugi album Silje Nergaard, który ukazał się w maju roku 2020. Jak wspomniałem przy okazji recenzji jej poprzedniej płyty ta wydawnicza aktywność związana jest z trzydziestą rocznicę wydania debiutanckiego albumu norweskiej wokalistki.

Naszą recenzję poprzedniej płyty Silje Nergaard „Japanese Blue” można przeczytać tutaj: https://bit.ly/2WRgmQp

Kameralna „Japanese Blue” nagrana został w duecie z pianistą Espenem Bergiem. Na „Hamar Railway Station / Hamar Stasjon” wokalistce towarzyszy zespół norweskich muzyków: perkusista Wetle Holte, grający na fortepianie, Fenderze i  instrumentach klawiszowych Andreas Ulvo, basista Audun Erlien, harfiści Mike Hartund i Sidsel Walstad, gitarzysta Nils Einar Vinjor i wokalistka Karla Neragaard Totland. Warto też wspomnieć, że wersji CD oba albumy pojawiły się we wspólnej, dwupłytowej edycji.

Podwójny tytuł albumu ma dodatkowe znaczenie. Na płycie znajdziemy osiem utworów – każdy z nich zaśpiewany dwa razy. Pierwsze wykonania zawierają kompozycje z angielskimi słowami Mike’a McGurka. Powtórzenia zaśpiewane są po norwesku. Wszystkie kompozycje są autorstwa samej Silje Nergaard, poza utworem tytułowym – krótkim solowym wstępem zagranym i podpisanym przez Wetle Holte.

„Hamar Railway Station / Hamar Stasjon” prezentuje odmienne oblicze wokalistki – to zbiór piosenek, bliższych raczej muzyce pop. Przyjemnych dla słuchacza, z lekka nostalgicznych. Przywołane w tytule Hamar jest bowiem rodzinnym miastem Artystki, a „kolejowe” konotacje są odniesieniem zarówno do podróży sensu stricte, jak i do życiowej drogi każdego z nas oraz powrotów do dawnych chwil we wspomnieniach.

Oryginalna propozycja bez wątpienia przyjęta będzie z zadowoleniem przez fanów Silje Nergaard. Mnie osobiście zdecydowanie bardziej podoba się „Japanese Blue”, ale muszę przyznać, że i dla „Hamar Railway Station / Hamar Stasjon” znalazłem pasujące do wysłuchania jej z przyjemnością okoliczności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s