Bill Milkowski „Jaco. Niezwykłe i tragiczne życie Jaco Pastoriusa”

Wydawnictwo Ipsum Bonum, 2019

Po intensywnych bojach prawno-organizacyjnych, światło dzienne ujrzała wreszcie polska edycja biografii Jaco Pastoriusa. Oryginalne wydanie, autorstwa Billa Milkowskiego ukazało się w USA w roku 2005.

Bill Milkowski, amerykański krytyk muzyczny, dziennikarz i biografista, był z Pastoriusem – w ostatnim okresie życia muzyka – w dość zażyłych stosunkach. Szczęśliwie nie wpłynęło na to jakość książki. Bo choć autor nie  pomija epizodów w życiu Jaco,  w których miał udział, to jednak umiejętnie unika niepotrzebnego wypychania własnej osoby na front opowieści.

Nie sposób jest oddzielić opowieść o muzycznej karierze Pastoriusa od jego życia osobistego. Te dwie narracje nawet nie tyle się przeplatają, co tworzą nierozerwalną całość. A ponieważ muzyką zajął się Jaco bardzo wcześnie, czytelnik ma możliwość poznania chronologii życia i kariery Pastoriusa już od czasów nastoletnich. 

Książka podzielona jest na cztery części, przy czym finałowa z nich opowiada o ostatnich miesiącach i tragicznym zakończeniu życia Pastoriusa. Większość narracji oparta na relacjach osób trzecich i trzeba autorowi oddać, że dotarł i sporządził do naprawdę pokaźną ilość przekazów (lista osobistych podziękowań robi ogromne wrażenie), co pozwoliło mu na stworzenie niezwykle szczegółowego obrazu życia Jaco.

W załączonych do wydania dodatkach znajdziemy krótkie wypowiedzi o Pastoriusie, szcześćdziesiątki znamienitych postaci życia muzycznego  m.in. Victora Baileya, Richarda Bony, Paula Blaya, Chicka Corei, Rona Cartera, Christiana McBride’a, Marcusa Millera, Johna Scofielda, Carlosa Santany, Joego Zawinula, a także dyskografię Artysty i zestawienie utworów mu poświęconych, zawartych na płytach innych muzyków.

Bill Milkowski napisał książkę na jaką Jaco Pastorius zasłużył. Barwną jak jej bohater, szczerą, kompletną. Dobrze, że wysiłkami Wydawnictwa Ipsum Bonum udało się doprowadzić do wydania polskiego tłumaczenia tego bardzo ważnego tytułu, będącego niezbędnikiem dla każdego interesującego się muzyką.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s