JAZZOWE REKOMENDACJE: Maria Schneider “Data Lords”

Artist Share, 2020

Najnowszy album laureatki Grammy, zatytułowany „Data Lords” ukazał się dzięki finansowemu wsparciu fanów. Warto nadmienić, że platforma Artist Share, za pośrednictwem której zbierano środki, istnieje już od roku 2001 i była pionierską inicjatywą crowfundingową, na której wzorowane są liczne dziś , podobne serwisy.

“Data Lords” jest piątym wydawnictwem Marii Schneider wydanym przy współpracy z Artist Share. Nagrany przez 18-osobową orkiestrę album składa się z dwóch płyt. Ideą jaka przyświecała projektowi było przeciwstawienie sobie dwóch światów: cyfrowego, coraz ekspansywnej zajmującego przestrzeń w życiu każdego z nas oraz natury. Stąd też podtytuły poszczególnych części: „The Digital World” i „Our Natural World”. Cała wspomniana muzyczna konfrontacja trwa dziewięćdziesiąt minut i podzielona jest na jedenaście odsłon.

W składzie orkiestry znajdziemy wiele uznanych nazwisk. Jako soliści zaprezentowali się w nagraniach między innymi: Ben Monder (gitara), Ryan Keberle (puzon), Frank Kimbrough (fortepian), Donny McCaslin (saksofon tenorowy), Gary Versace (akordeon), Steve Wilson (saksofony sopranowy i altowy), a w projekt zaangażowani byli również tacy instrumentaliści jak:  Johnathan Blake (perkusja), Scott Robinson (klarnety), Rich Perry (saksofon tenorowy), Jay Anderson (kontrabas).

Na pierwszej z płyt na front wybija się najczęściej gitara. Ciekawostką pośród piątki utworów jest kompozycja „CQ CQ, Is Anybody There?” inspirowana pasją ojca Marii Schneider, Carla, który był zapalonym krótkofalowcem. Rytmy w tym utworze oparte są na kodach alfabetu Morse’a, a w solówkach Donny’ego McCaslina znajdziemy odwzorowane zawołania CQ CQ, SOS oraz znaku wywoławczego Carla Schneidera. Epilogiem tej historii jest historia poszukiwań Karty QSL ojca Marii Schneider – opisana w załączonej do płyty 35-stronicowej książce, w której znajdziemy ponadto bogaty materiał fotograficzny oraz omówione genezy poszczególnych kompozycji.  

Druga z płyt odwołuje się do natury, sztuki, poezji. „Sanzenin” przywołuje atmosferę tysiącletniego ogrodu wokół jeden z buddyjskich świątyń japońskiego miasta Ohara.  „Stone Song” składa hołd tradycyjnej sztuce garncarstwa. „Braided Together” oraz „The Sun Waited for Me” inspirowane są poezją Teda Koosera. Z kolei „Bluebird” nazwę wziął od jednego z ulubionych ptaków kompozytorki, która jest zapaloną ptasiarką (obserwatorką ptaków – ang. birdwatching). „Our Natural World” stawia na dźwięki akordeonu i saksofonu altowego.

Po pięciu latach od poprzedniego albumu, słuchacze otrzymują kolejne znakomite dzieło kompozytorki i bandleaderki. Fascynujące, porywające kapitalnymi solowymi partiami i fantastycznie poprowadzoną grą orkiestry. Niewątpliwie będące jednym z najbardziej znaczących wydawnictw pandemicznego roku.  

Album „Data Lords” dostępny jest do nabycia wyłącznie za pośrednictwem strony http://mariaschneider.com i nie będzie dostępny w serwisach stremingowych.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s