Maciej Ambrosiewicz „Kanał Augustowski i okolice”

Wydawnictwo Paśny Buriat, 2019

Kanał Augustowski  – znak rozpoznawczy regionu.  Niewątpliwa atrakcja turystyczna  przyciągająca corocznie ponad sto tysięcy osób. O jego historii, teraźniejszości i o wszystkim co dzieje się wokół niego opowiada w swojej książce Maciej Ambrosiewicz.

Dr Maciej Ambrosiewicz konserwator zabytków, muzealnik i regionoznawca, kieruje zespołem Muzeum Wigier w Wigierskim Parku Narodowym. Prezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego. Autor książek i prac naukowych  z zakresu ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego. Działa  na rzecz wpisania Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Lepszego przewodnika po temacie trudno sobie chyba wyobrazić.

W jedenastu rozdziałach znajdziemy opowieść o historii i teraźniejszości Kanału Augustowskiego. Autor – zgodnie z tytułem – rozszerza narrację pokazując znaczenie Kanału dla otaczającego go regionu, wzajemne  powiązania i oddziaływania.  Znaczne miejsce zajmuje w książce historia – geneza powstania, budowa i losy kanału. Nie brakuje jednak także wzmianek o  wydarzeniach, nie związanych z Kanałem ściśle, jedynie „przetaczających” się przez okolicę w biegu dziejów.

„Kanał Augustowski i okolice” przynosi czytelnikowi fantastyczną geograficzno-historyczną podróż. Poznajemy  więc w kolejnych rozdziałach walory przyrodnicze, krajobraz kulturowy, zabytki, ale także  związane z regionem przymioty duchowe. Nie brakuje ciekawostek i dygresji, niekiedy o bardzo aktualnym charakterze. Sto pięćdziesiąt stron – jak zawsze w przypadku Paśnego Buriata elegancko wydanych – ilustrowanych jest fotografiami autorstwa podróżnika i fotografa, Piotra Malczewskiego i.  

Szczerze polecamy!!!

Książki Wydawnictwa Paśny Buriat dostępne są na stronie: https://pasnyburiat.pl/

Wśród nich można znaleźć również książkę Piotra Malczewskiego „Kolej Transsyberyjska” którą recenzowaliśmy tutaj: https://bit.ly/3daSPyD

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s