Wydawnictwo Paśny Buriat, 2019

Kanał Augustowski – znak rozpoznawczy regionu. Niewątpliwa atrakcja turystyczna przyciągająca corocznie ponad sto tysięcy osób. O jego historii, teraźniejszości i o wszystkim co dzieje się wokół niego opowiada w swojej książce Maciej Ambrosiewicz.
Dr Maciej Ambrosiewicz konserwator zabytków, muzealnik i regionoznawca, kieruje zespołem Muzeum Wigier w Wigierskim Parku Narodowym. Prezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego. Autor książek i prac naukowych z zakresu ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego. Działa na rzecz wpisania Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lepszego przewodnika po temacie trudno sobie chyba wyobrazić.
W jedenastu rozdziałach znajdziemy opowieść o historii i teraźniejszości Kanału Augustowskiego. Autor – zgodnie z tytułem – rozszerza narrację pokazując znaczenie Kanału dla otaczającego go regionu, wzajemne powiązania i oddziaływania. Znaczne miejsce zajmuje w książce historia – geneza powstania, budowa i losy kanału. Nie brakuje jednak także wzmianek o wydarzeniach, nie związanych z Kanałem ściśle, jedynie „przetaczających” się przez okolicę w biegu dziejów.
„Kanał Augustowski i okolice” przynosi czytelnikowi fantastyczną geograficzno-historyczną podróż. Poznajemy więc w kolejnych rozdziałach walory przyrodnicze, krajobraz kulturowy, zabytki, ale także związane z regionem przymioty duchowe. Nie brakuje ciekawostek i dygresji, niekiedy o bardzo aktualnym charakterze. Sto pięćdziesiąt stron – jak zawsze w przypadku Paśnego Buriata elegancko wydanych – ilustrowanych jest fotografiami autorstwa podróżnika i fotografa, Piotra Malczewskiego i.
Szczerze polecamy!!!
Książki Wydawnictwa Paśny Buriat dostępne są na stronie: https://pasnyburiat.pl/
Wśród nich można znaleźć również książkę Piotra Malczewskiego „Kolej Transsyberyjska” którą recenzowaliśmy tutaj: https://bit.ly/3daSPyD