The Jerry Granelli Trio “The Jerry Granelli trio plays Vince Guaraldi & Mose Allison”

Rare Noise JaJRecords, 2020

Perkusista Jerry Granelli poszczycić się może trwającą sześćdziesiąt lat karierą. Podczas niej miał możliwość współpracy z wieloma znakomitościami jazzowego świata. Na najnowszym albumie powraca do lat spędzonych w zespołach  Vince’a Guaraldiego i Mose’a Allisona.

Ze słynącym z liryzmu pianistą  Vincem Guaraldim, Granelli występował w latach 1960 przez trzy sezony. Z kolei nieco ekscentrycznemu wokaliście i  pianiście  Mose Allisonowi, perkusista akompaniował przez lat niemal czterdzieści.  W przypomnieniu owych muzycznych historii wspomogli  Jerry’ego Granellego basista Bradley Christopher Jones oraz jeden z flagowych muzyków wytwórni Rare Noise Records, pianista Jamie Saft.

Nagrania z czasów współpracy z Guaraldim otwierają i zamykają album.  Zagrana na finał przepiękna, sentymentalna ballada “Christmas Time Is Here” wzięta została z kultowej animacji  „A Charlie Brown Christmas”, do której oryginalne utwory napisał właśnie Vince Guaraldi. Film do dzisiaj regularnie pojawia się w bożonarodzeniowych ramówkach amerykańskich stacji telewizyjnych.

Piątka kompozycji to z kolei dzieła Mose’a Allisona, odwołujące się przede wszystkim do jego umiłowania bluesa. Znajdziemy tu między innymi tytułowy utwór z płyty „Your Mind Is On Vacation” – pierwszej z płyt zespołu Allisona, na której pojawił się Jerry Granelli czy też fantastycznie wykonany „Young Man Blues” – tak zagranego bluesa nie spotyka się często  Świetnie współgra z nimi “Baby Please Don’t Go” z repertuaru Big Joego Williamsa, a dziesiątkę nagrań uzupełniają dwie kapitalne duetowe improwizacje kontrabasu i perkusji.  

Trio nie ucieka od melodyjnej atrakcyjności, z drugiej strony nie stroniąc również od bardziej otwartej formuły grania. Pięćdziesięciominutową całość charakteryzuje niewymuszona lekkość. Styl jakim pochwalić się mogą jedynie prawdziwi mistrzowie. Trudno nie rozpłynąć się w zachwycie nad muzyką, którą Jerry Granelli i jego młodsi koledzy zafundowali nam na swojej płycie. Tego trzeba posłuchać.

NASZE RECENZJE ALBUMÓW Z UDZIAŁEM JERRY’EGO GRANELLEGO I JAMIEGO SAFTA PRZECZYTAĆ MOŻNA TUTAJ:

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s