Wacław Zimpel „Ebbing in the tide”

Tak Picture, 2020

Najnowszy album Wacława Zimpla  “Ebbing in the tide” inauguruje jednocześnie działalność nowego wydawcy Tak Picture. Płyta zawiera solowe nagrania klarnecisty zarejestrowane podczas rezydencji w brytyjskim PRAH Studios w Margate.

Jak to często zdarza się w życiu artystycznym, praca w studiu miała pierwotnie nieco inny cel. Ostatecznie jej efektem stała się opublikowana w ostatnim dniu maja 2020 płyta. Wspomniałem wcześniej o „nagraniach” jednakże de facto w przypadku “Ebbing in the tide” mamy do czynienia z „nagraniem” w liczbie pojedynczej. Album zawiera bowiem jedynie jeden improwizowany utwór trwający prawie pięćdziesiąt minut.

Podjął się Wacław Zimpel nie lada wyzwania by zaintrygować słuchaczy. Nagrywając płytę korzystał tylko z klarnetu altowego, wspomagając się elektroniką. I to właśnie elektronika umożliwiła stworzenie przy pomocy zaledwie jednego instrumentu, całego chóru muzycznych głosów. Zasługa leży po stronie Jamesa Holdena, który specjalnie dla muzyka przygotował „bramkę” umożliwiającą innowatorskie przetwarzanie poszczególnych ścieżek. Bramka przepuszcza tylko określone wysokości dźwięków, a zatrzymuje inne. W ten sposób wpuszczając sygnał klarnetu w kilka kanałów, można  różne dźwięki skali przetwarzać innymi efektami.

Owe pięćdziesiąt minut improwizacji charakteryzuje się stopniowym i statecznym budowaniem narracji. Kolejno pojawiające się warstwy konstruują hipnotyzującą  ambientową atmosferę. Może wydawać się, że taka, trwająca prawie godzinę opowieść, może stać się nużąca. Jednak czas spędzony z  “Ebbing in the tide”  mija niezauważalnie. Szybko pogrążamy się w dźwiękach śledząc kolejne elementy, które pojawiają się i przewijają w treści nagrania. Niemal w każdej minucie odkrywany nowy motyw, nowy element układanki. Emocje, choć stonowane, wzbierają falami, by po kulminacji opaść w wyciszającą frazę.

Płyta powściągliwa, ale jednocześnie intrygująca. Bezwarunkowo absorbująca uwagę słuchacza. Pochłaniająca dyskretnie i niepostrzeżenie. Muzyka z którą warto się spotkać.

Premierowo opublikowane na polish-jazz.blogspot.com http://polish-jazz.blogspot.com/2020/07/wacaw-zimpel-ebbing-in-tide-2020.html

Album można zakupić za pośrednictwem platformy Bandcamp: https://takpicture.bandcamp.com/album/ebbing-in-the-tide

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s