Alina Stasiak „Droga do gwiazd”

Wydawnictwo Słowa i Myśli, 2017

Umiejętność dobrego zaprezentowania się dotyczy każdego z nas. Na co dzień stykamy się z sytuacjami, które stawiają nas przed wyzwaniem „sprzedania” własnych umiejętności.  O wpadkę nie jest trudno, a by się jej ustrzec chętnie sięgamy po pomoc – ot choćby w formie książki.

Muszę przyznać, że jeżeli chodzi o porady w kwestii tzw. umiejętności miękkich, pozostaję dość dużym sceptykiem. Przez lata doświadczeń zawodowych zaledwie dwa razy udało mi się trafić na szkolenia z tego zakresu, z których udało mi się wynieść jakąkolwiek korzyść. Podobnie jest z wszelakimi drukowanymi poradnikami. Na szczęście zdarzają się wśród nich pozytywne wyjątki, które warto polecić szerszej uwadze.

Trafiła do mnie książka Aliny Stasiak zatytułowana „Droga do gwiazd”. Jej podtytuł głosi: „Jak budować wizerunek i markę osobistą”. Właśnie w tych dziedzinach specjalizuje się autorka. Własną markę budowała pracując w mediach, korporacjach i agencjach reklamowych. Dzisiaj na co dzień pracuje z osobami publicznymi we własnej Agencji IMAGE TEAM, prowadzać jednocześnie warsztaty i szkolenia.

Co mnie ujęło w tym właśnie wydawnictwie? Po pierwsze sposób ujęcia tematu – zagadnienia przedstawione w dziesięciu rozdziałach, zaprezentowane zostały  w formie studium przypadków, konkretnych sytuacji, które zdarzyły się w karierach osób publicznych.  Wydawać by się mogło, że casusy gwiazd nie dotyczą nas „szaraczków”. Takie stwierdzenie mijać się będzie jednak z prawdą. Bo istotą narracji, jest nie kwestia samych zdarzeń, ale to jak sobie w praktyce z nimi poradzono (lub nie poradzono). A takie porady mogą przydać się i sprawdzić  w życiu każdego z nas.

Drugi atut książki to jej zwięzłość. Całość liczy około 200 stron, a poszczególne kazusy opisane są niekiedy w jednym, krótkim akapicie. Bez zbędnych ozdobników, z przypadków wyciągnięta jest sama esencja, to co najistotniejsze. Na koniec wspomnieć chciałbym o dość nietypowej oprawie graficznej. Zwykle wydawnictwa tego typu ilustrowane są wykresami i tabelami. Alina Stasiak włączyła do swojej książki oryginalne grafiki Justyny Sołowiej, które portretują przedstawione w książce gwiazdy. Przymioty te powodują, że  „Drogę do gwiazd” czyta się szybko i bez znużenia. To znakomity przykład jak lekko i wciągająco opowiedzieć o skomplikowanym temacie. Warto po to wydawnictwo sięgnąć i  warto mieć je potem zawsze blisko pod ręką.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s