Elias Stemeseder & Max Andrzejewski “light/tied”

WhyPlayJazz, 2020 

Obu muzyków, o których najnowszej płycie piszemy poniżej, świetnie znamy z … polskiej sceny jazzowej. O wcześniejszych albumach z udziałem Eliasa Stemesedera i Max Andrzejewskiego pisaliśmy już kilkakrotnie. Obaj spotykali się już wcześniej chociażby przy nagrywaniu płyty i na koncertach zespołu Marka Pospieszalskiego.

Tym razem połączyli siły w dziele kompozycji i rejestracji wspólnej, autorskiej muzyki. “light/tied” zawiera cztery kompozycje perkusisty (Andrzejewski) i pięć pianisty (Stemeseder – tu grający również na syntezatorach). W składzie zespołu znaleźli się ponadto: Biliana Voutchkova – skrzypce, Lucy Railton – wiolonczela, Christian Weidner – saksofon altowy oraz Joris Rühl – klarnet i klarnet basowy.  

“light/tied” trwa pięćdziesiąt sześć minut. Pięć dłuższych, złożonych form, przeplata się z dwu-trzyminutowymi impresjami. Zespół sytuuje swoje działania w obszarze współczesnej kameralistyki. I choć można uznać, że rzeczywiście dominuje ona w przekazie sextetu to w poszczególnych utworach odnajdziemy także – całkiem wyraźne niekiedy – ślady innych stylistyk.

Znakomicie przeplatają się one właśnie we wspomnianych dłuższych utworach, przechodząc czasem niemal niepostrzeżenie pomiędzy różnorodnymi muzycznymi światami. To także wynik pracy z gotowymi nagraniami, które poddano elektronicznej obróbce, pracując nad poszczególnymi ścieżkami osobno i składając je potem ponownie w całość.

Cały album jest znacznie stonowany. Daje się odczuć, że każdy z elementów muzycznej konstrukcji ulokowany jest z namysłem, a jednocześnie z chirurgiczną wręcz precyzją. Wirtuozowskie popisy zastąpiło skupienie się na integralności zespołowego przekazu. Muzyka na “light/tied” absorbuje szybko i bezwarunkowo, fascynując od samego początku.

O płytach z udziałem Eliasa Stemesedera oraz Maxa Andrzejewskiego pisaliśmy tutaj:

Max Andrzejewski’s Hütte “Hütte & Guests Play the Music of Robert Wyatt” – https://bit.ly/3htCbgY

Max Andrzejewski’s Hűtte and The Homegrown Organic Gospel Choir feat. Dorrey Lin Lyles – https://bit.ly/2C9QGXc

Philipp Gropper’s Philm “Consequences” – https://bit.ly/3hv65Sc

Marek Pospieszalski „Marek Pospieszalski gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra” – https://bit.ly/2YG9ogN

Wywiad z Maxem Andrzejewskim można przeczytać tutaj: https://bit.ly/3fs523r

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s