JAZZOWE REKOMENDACJE: Linley Hamilton Quintet “For The Record”

Teddy D Records, 2020

Linley Hamilton jest znaczącą postacią irlandzkiej sceny jazzowej. Jest profesorem The Ulster University Magee, prowadzi programy radiowe dla BBC Radio Ulster. Trębacz udziela się również na polu rocka i muzyki pop, a podczas swojej kariery współpracował między innymi z Van Morissonem.

“For the Record” jest piątym albumem w dyskografii muzyka. Hamilton powraca w nim do swojego ulubionego formatu: kwintetu.  W sformowanym specjalnie z myślą o najnowszej płycie zespole – poza liderem – spotkali się dwaj muzycy z USA: perkusista Adam Nussbaum i basista Mark Egan bass, do których dołączyli dwaj długoletni przyjaciele i współpracownicy Hamiltona: saksofonista Derek Doc O’Connor oraz pianista Cian Boylan.

Większość utworów nagranych na albumie podpisanych jest nazwiskiem grającego na fortepianie i organach Boylana. Dwie kompozycje dołożyli amerykańscy goście zespołu. Zestaw utworów uzupełniają: “Origin” autorstwa dawnego pianisty Hamiltona, Johnny’ego Taylora oraz beatlesowskie “And I Love Her” z solowym wstępem lidera, klasyk chętnie interpretowany ostatnio w jazzowym światku.

Osiem utworów składa się na pięćdziesięciominutowy zestaw solidnego, eleganckiego i przyjemnego  mainstreamu co niniejszym oznajmiam i zapisuję „do akt”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s