Piotr Malczewski „Kolej Transsyberyjska”

Wydawnictwo Paśny Buriat, 2020

Niektórzy marzą o podróżach, ale ostatecznie rzadko lub wręcz nigdy nie wyruszają w świat. Inni rzucają się bez wahania w wir przygody. Na szczęście dla tych pierwszych, ci drudzy często o swoich wyprawach opowiadają i piszą książki.

Jednym z moich niezrealizowanych (jeszcze, mam nadzieję!) marzeń jest podróż Koleją Transsyberyjską. Każdą książkę na temat tej kolejowej eskapady staram się wchłonąć jak najszybciej. Najnowsze wydawnictwo traktujące o  wzmiankowanym temacie sprawiło mi radość niewysłowioną.

Jego autorem jest podróżnik i fotograf Piotr Malczewski. Prawie trzystustronicowa książka nie jest relacją z jednej podróży Transsibem. Skupia się raczej, jak głosi to podtytuł na „opowieści o ludziach, przestrzeni i drodze”. Nie brakuje w niej wprawdzie  także  impresji „podróżnych” z licznych przejazdów jakie przez lata stały się udziałem autora. Jednak i one są często pretekstem do przedstawienia historii bardziej ogólnych, przybliżających czytelnikowi klimat miejsc, kierujących ku osobom, wydarzeniom, zwyczajom.

Piotr Malczewski jest znakomitym fotografem. Zdjęć na dwustu siedemdziesięciu stronach więc nie brakuje. Pierwsze kartkowanie stwarza wręcz wrażenie, że jest to fotograficzny album.  Kiedy jednak czytelnik zagłębi się w książkę, znajdzie w niej dużo cennej i ciekawie opowiedzianej treści. Główna narracja dotycząca historii budowy Kolei Transsyberyjskiej ilustrowana jest zdjęciami archiwalnymi, kapitalnie uzupełniającymi samą opowieść.

Czytam „Kolej Transsyberyjską” i czuję się jakbym sam podróżował w „płackarcie”, szczęśliwie mając za sąsiada człowieka znającego drogę na wylot. Chętnie dzielącego się opowieściami ze współpasażerem.  Znakomita to książka. Fantastycznie opowiedziana i przepięknie wydana. Czytajcie!

Książkę Piotr Malczewskiego można zakupić w sklepie Wydawnictwa Paśny Buriat: https://bit.ly/2YJgrVW

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s