JAZZOWE REKOMENDACJE: Rudresh Mahanthappa “Hero Trio”

Whirlwind Recordings, 2020

Rudresh Mahanthappa powraca po kilku latach do współpracy ze swoimi sprawdzonymi muzycznymi przyjaciółmi: kontrabasistą Françoisem Moutinem i perkusistą Rudym Roystonem, z którymi nagrał znakomicie przyjęty album “Bird Calls”.  

Tym razem alcista zdecydował się na program złożony wyłącznie z cudzych kompozycji – utworów swoich muzycznych bohaterów. To pierwsza płyta w dyskografii tego artysty, na której nie ma jego autorskich nagrań.  Choć niewątpliwie można ją traktować jako pewnego rodzaju kontynuację wspomnianej już „Bird Calls” – płyty inspirowanej muzyka Charliego Parkera.

Na “Hero Trio” znajdziemy trzy utwory Birda. Rozpoczyna płytę „Red Cross”, a kończy „Dewey Square” (znany także pod tytułami “Prezology” i “Bird Feathers”).  Do tego otrzymujemy jeszcze „Barbados” połączony z coltrane’owskim „26-2”. Wielkie nazwiska  pojawiają się przy każdym z kolejnych nagrań: „Sadness” – Ornette Coleman, „The Windup” – Keith Jarrett. Są także odwołaniami do dokonań znakomitych zespołów prowadzonych przez tych muzyków: colemanowskiego tria  z Charlesem Moffettem i  Davidem Izenzonem oraz europejskiego kwartetu Jarretta m.in. z Janem Garbarkiem.

Mahanthappa także poprzez wybór innych nagranych kompozycji oddaje hołd wybitnym postaciom jazzu. “I’ll Remember April” – poza tym, że jest popularnym standardem – pojawiło się na albumie Sonny’ego Rollinsa „A Night at the Vanguard” w roku 1957 oraz na „Motion” tria Lee Konitza z roku 1961.  Ale pojawiają się pośród zarejestrowanych utworów pewne nieoczywistości w postaci „Overjoyed” Steviego Wondera (zaaranżowany przez pianistę Danilo Pereza) i „Ring of Fire” napisanego przez June Carter Cash i wykonywanego przez jej męża Johnny’ego Casha. Dla Mahanthappy to wspomnienie dziecieństwa: Wondera i Casha – jak sam wspomina – zobaczył po raz pierwszy oglądając …  „Ulicę Sezamkową”, a ich twórczość ceni do dzisiaj.

Ekscytujący dobór muzyki i energiczne, porywające wykonanie charakteryzują trzy kwadranse grania zawartego na “Hero Trio”.  Kapitalne podsumowanie muzycznych inspiracji Mahanthappy. Album z klasą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s