Chris Gall / Bernhard Schimpelsberger „Myriad”

GLM Music, 2020

Chris Gall i Bernhard Schimpelsberger spotkali się po raz pierwszy w roku 2003 – choć wówczas nie wystąpili jeszcze razem na scenie. Współpraca pianisty i perkusisty rozpoczęła się jednak niewiele później. W roku 2016 muzycy wydali pierwszą wspólną płytę.

Na najnowszym albumie powracają do formuły duetu. Praca nad płytą rozpoczęli od przesyłania sobie drogą elektroniczną, krótkich fragmentów muzyki. Dwa tygodnie przed nagraniem spędzili razem by dopracować owe idee i nadać im kształt kompozycji. Finalnie płyta pomieściła dziewięć oryginalnych utworów duetu oraz zaaranżowany przez Chrisa Galla „In The Landscape” Johna Cage’a.

Bernhard Schimpelsberger od lat zafascynowany jest muzyką hiduską, a także z egzotycznymi instrumentami. Fortepian Chrisa Galla zestawiony jest więc często z instrumentarium nietypowym: kalimbą, bębnem językowym, hinduską kanjirą, a nawet z wokalną techniką konnakkol, która towarzyszy fortepianowi w „The Wall” i „Poem on a Typewriter”.

 Z kolei Chris Gall swój styl wywodzi od współczesnej klasyki oraz muzyki improwizowanej.  Na „Myriad” przenikają się więc stylistyki muzyki klasycznej i world music. Wpływy kultur Wschodu i świata zachodniego. Artyści zdecydowali, że postawią na brzmienie duetu jako całości. Niewiele jest tu więc indywidualnych, solowych popisów. „Myriad” przemawia raczej do słuchacza spójnym dwugłosem.

Atrakcyjność treści i wyrafinowana forma dały bardzo dobry efekt. Świetny album, który w sprawdzoną formułę tchnął powiew niewątpliwej oryginalności.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s