James Wyllie „Żony nazistów”

Wydawnictwo Agora, 2020

Brytyjski pisarz, scenarzysta i dziennikarz James Wyllie podjął temat historii nazizmu, znajdując przy tym ciekawą perspektywę w jakiej przedstawił całą opowieść. Skoncentrował się bowiem na opisaniu losów kobiet, które towarzyszyły życiu czołowych postaci  III Rzeszy.

Tytułowe „Żony nazistów” nie były postaciami anonimowymi. Jednak choć z pozoru znane osobom zainteresowanym wspomnianą tematyką, zawsze pojawiały się  jedynie na dalekich obrzeżach wszelkich opracowań. Magda Goebbels, Margarete Himmler, Emmy Göring, Ilsa Hess, Lina Heydrich, Gerda Bormann oraz oczywiście Eva Braun – tym razem stały się głównymi bohaterkami publikacji.

Wyllie skonstruował swoją książkę w sposób bardzo oryginalny. Spodziewałem się wcześniej oddzielnych rozdziałów poświęconych każdej z wymienionych pań. Tymczasem autor zdecydował się na poprowadzenie narracji równoległej, chronologicznej, co kapitalnie wpłynęło na atrakcyjność całości. Zabieg ten pozwolił przede wszystkim na łatwe porównanie tego co działo się w życiu każdej z bohaterek, śledzenie wzajemnych powiązań, zależności, rywalizacji, ale i przyjaźni.

Oczywiście w tekście zaznaczone są najważniejsze wydarzenia głównego nurtu historii, ale książka koncentruje się na wymienionych już wcześniej osobach. Pojawiają się na kartach publikacji również inne panie, które – niekiedy krótko, acz znacząco – odcisnęły swoją obecność w historii nazistowskich Niemiec. Warto również wspomnieć, że Wyllie nie zamyka książki w roku 1945 i pokazuje także powojenne losy „Żon nazistów”. Udało się Wyllie’mu stworzyć opowieść interesującą i oryginalną. Pokazać, że nawet w opisanym niemal ze wszystkich stron fragmencie historii, znaleźć można jeszcze miejsce na nowe jego ujęcie, dające czytelnikowi możliwość unikalnego, innego od dotychczasowych spojrzenia na to co wydarzyło.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s