Carl Chinn „Peaky Blinders. Prawdziwa historia słynnych gangów Birminghamu”

Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2020

Serial „Peaky Blinders” to jedna z najpopularniejszych produkcji serialowych na świecie w ostatnich latach. Atrakcyjnie opowiedziany, mający swoją unikalną atmosferę. Czy jednak opowiada historię prawdziwą? O tym przekonać się można z wydanej właśnie książki Carla Chinna.

Chinn jest historykiem i pisarzem. Jego zainteresowania skupiają się na rodzinnym Birminghamie, mieście skąd wywodzą się gangi Peaky Blinders. Co więcej, wśród przodków autora znalazł się przedstawiciel owej, słynnej dziś na cały świat, bandy. A więc to wszystko prawda? Otóż niezupełnie …

Faktem jest, że Peaky Blinders istnieli naprawdę i że byli dość poważnym problemem społecznym swych czasów. Niektórzy spośród serialowych bohaterów wzorowani są na faktycznych postaciach gangsterów. Ale podobieństwa pomiędzy historią, a serialową rzeczywistością szybko się kończą. Carl Chinn już od pierwszych rozdziałów zaczyna rozprawiać się z nieścisłościami filmowej produkcji. Książka nie jest jednak szyderczą analizą odstępstw. Autor zdecydował się przedstawić jak historia Peaky Blinders wyglądała naprawdę, a  opisane na trzystu stronach fakty mówią same za siebie.

Nie dało się więc uniknąć odarcia serialu z aury romantyczności. Peaky Blinders byli po prostu bandytami, a nie atrakcyjnymi łobuziakami. Można oczywiście nadal ekscytować się światem fikcji z serialu, warto jednak wiedzieć, jak owa historia wyglądała naprawdę. Po książkę Carla Chinna zdecydowanie warto, a wręcz należy sięgnąć. Tym bardziej że Chinn przedstawił swój historyczny wywód w sposób interesujący i wciągający. Dodatkową zaletą wydawnictwa są unikalne fotografie miejsc i osób, o których książka opowiada. Mocno polecam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s