Verneri Pohjola “The Dead Don’t Dream”

Edition Records, 2020

Pierwszego dnia maja 2020 ukazał się czwarty album fińskiego trębacza wydany pod szyldem Edition Records. Czołowego improwizatora europejskiej sceny jazzowej. Często występującego w Polsce i współpracującego z polskimi muzykami.

Płyta “The Dead Don’t Dream” nagrana została przez kwartet z udziałem Tuomo Prättäli – fortepian i elektronika, Miki Kallio – perkusja i gongi oraz Anttiego Lötjönenna – kontrabas. W dwóch utworach gościnnie wystąpił Pauli Lyytinen grający na saksofonach sopranowym i tenorowym, natomiast w trzech pojawił się Miikka Paatelainen, który z kolei gra na elektrycznej gitarze hawajskiej.  Wszystkie siedem kompozycji napisał bez wyjątku sam Verneri Pohjola.

W nieco ponad trzech kwadransach muzyki znajdziemy echa kilku ostatnich płyt Pohjoli.  Podobnie do ekspresyjnego albumu z kompozycjami ojca muzyka – „Pekka” – i na najnowszym wydawnictwie trębacz zdecydował się na skorzystanie z instrumentów elektronicznych. Z kolei swoboda, pozostawiona kolegom z zespołu, przywodzi na myśl, całkowicie improwizowany „Animal Image”, nagrany w duecie z Miką Kallio.

Verneri Pohjola oczywiście najczęściej pojawia się na pierwszym planie, jednak nie zawłaszcza tego albumu całkowicie dla siebie. W „Wilder Brother” oraz „Voices Heard” niezwykle interesująco wypada Tuomo Prättäla. Pianista i grający na kontrabasie Antti Lötjönen kapitalnie rozpoczynają półtoraminutowym wstępem przedostatnie na płycie „Arrgiro”. Podobnie ciekawie kontrastują ze sobą różne stylistyki. Wspomniany już wcześniej, nowoczesny, z lekka oniryczny „Voices Heard” poprzedza klasycznie jazzowy  „The Conversationalist”.

Pohjola potwierdza świetnym albumem swoje niebagatelne umiejętności i  mocną pozycję na jazzowym rynku.

Nasze recenzje albumów z udziałem Verneri’ego Pohjoli można przeczytać tutaj:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s